NP č.422 > Pošli to dálTohle je ÚstíFilip Malý

Pomalu končící léto přineslo kromě nečekaného rozuzlení natahovaného thrilleru o zkáze bratrstva ze Sněmovní 4 také jeden zajímavý fenomén – songy, jejichž autoři se vyznávají z vřelého vztahu k rodnému městu, aniž by sklouzávali do otravného patosu a sentimentu.

 

Pomalu končící léto přineslo kromě nečekaného rozuzlení natahovaného thrilleru o zkáze bratrstva ze Sněmovní 4 také jeden zajímavý fenomén – songy, jejichž autoři se vyznávají z vřelého vztahu k rodnému městu, aniž by sklouzávali do otravného patosu a sentimentu. Potom, co před měsícem prosvištěl éterem klip s utěšeným rapovým flow Tohle je Brno, a kromě slov uznání slízl i bezpočet nevybíravých rasistických urážek, zvedl hozenou rukavici mladý ústecký harmonikář Petr Lüftner.

 

V písni Ty jsi to Ústí, kterou na Youtube zhlédlo během pár dní více než čtyřicet tisíc lidí, zpívá o městu na severu, ze kterého se navzdory řadě bezútěšností zastaví dech. Doslova to platí ve chvíli, když v písni dojde i na Předlice, známé jako romské ghetto. Další lynč se však nekoná. „Abyste viděli, jak moudrý jste velice/nasedněte na sedmapadinu navštivte Předlice/ jenže na to vy odvahu pobrat nedovedete/aby bylo jasno, jak tu skutečně vládnete,“ zpívá sympaticky Lüftner a míří do závěru.

 

Petra Lüftnera někteří z jeho internetových fanoušků ihned překřtili na „Kluse s harmonikou“. Co mladého folkaře ale činí opravdu výjimečným je, že se vedle „korupce“ a zklamaných listopadových nadějí pouští také na skutečně zaminované pole. Může se stát, že pro ryk polnic vyzývajících k boji proti nepřizpůsobivým jeho pár veršíků prostě zapadne. Naději z Ústí by to ale nemělo zastavit. 

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Setkání s černým partyzánem / Ondřej Slačálek > NP č.422 > Rozhovor Z českých historiků má nejdelší zkušenost s Husákovými kriminály. Kritičnost, která ho přivedla do vězení za normalizace, jej neopouští ani dnes. Autor Mnichovského komplexu se dál věnuje historické práci – připravuje k vydání vzpomínky Josefa Serinka, cikánského uprchlíka z koncentračního tábora v Letech, který se stal partyzánským velitelem. číst dále Hořící díra / Marta Harasimowicz > NP č.422 > Kultura | Divadlo Skupina Oldstars hraje o osudovosti mezilidských vztahů a obyčejném rozkladu morálky. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále Kdo má nastřádáno? / Jaroslav Fiala > NP č.422 > Pošli to dál Karel Schwarzenberg nedávno v rozhovoru pro deník Právo prohlásil, že Miroslav Kalousek měl našetřeno. Ač by se to tak dalo na první pohled chápat, nemyslel tím Kalouskův osobní majetek, nýbrž českou ekonomiku. Díky vládním škrtům jsme se sice prý dostali až na dno, ale nyní jsme se již mohli odrazit a právě díky Kalouskovým úsporám opět prosperovat. Je to však poměrně zvláštní tvrzení. číst dále
celý archiv