NP č.421 > Pošli to dálAť Češi táhnouAndrea Novotná

Češi roznášejí novou nemoc. Kradou, vraždí, znásilňují – Čechy v ČR nechceme. A kdo zabil svatého Václava? Tušíte správně, byli to Češi. Vyhnáním Čechů začnou zlaté časy. Ať táhnou zpátky na Jadran, nikdo je tady nechtěl.

Češi roznášejí novou nemoc. Kradou, vraždí, znásilňují – Čechy v ČR nechceme. A kdo zabil svatého Václava? Tušíte správně, byli to Češi. Vyhnáním Čechů začnou zlaté časy. Ať táhnou zpátky na Jadran, nikdo je tady nechtěl.

Už jste někdy přemýšleli, jak by vypadaly mnohé internetové vtipy, ale třeba i novinové titulky, kdyby tam místo slova „Rom“, „muslim“, „rusky mluvící“ nebo „nepřizpůsobivý“ bylo třeba „Žid“? A co teprve Čech? Tuhle otázku si položilo několik anonymních tvůrců a výsledkem byla stránka www.stopcechum.cz a především na ni navázaná facebooková skupina. On-line rasisté dostali příležitost ochutnat vlastní medicínu – předsudky a stereotypy se tentokrát netýkaly někoho druhého, ale jich samotných, jejich skupiny. Rozhořčené ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat.

A výsledek? Facebook už fanouškovskou stránku „Čechy v ČR nechceme“ dvakrát smazal. Nezdolní autoři ji ale pokaždé nahráli znovu a ještě zdokumentovali, jaké skutečně rasistické a agresivní výplody nechávají administrátory Facebooku na rozdíl od této satiry chladnými.

Autoři ukázali, že humor sice může být zneužitý rasisty, ale jedná se o bumerang, který se jim také může vrátit. Jejich parodie byla zdá se mnohem účelnější než všechny snahy rasismus nahlásit, vymazat, zakázat – zkrátka vytěsnit. Už od Freuda koneckonců víme, že vytěsněné se vrací, a to s neztenčenou silou.

Autoři stránky chystají na konec srpna demonstraci, veřejnou debatu za účasti Romů a Ukrajinců jako dvou nejdiskriminovanějších menšin v ČR a ideálně též společné prohlášení, které by dalo nový impulz méně konfliktnímu soužití... Uvidíme, zda si neukousli příliš velké sousto, zatím každopádně vedou v souboji s rasismem 1 : 0. 


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Na okraji zájmu, v centru dění? / Andrej Bakšiš, Andrea Novotná > NP č.398 > Téma čísla Bude tomu dvacet let od summitu v Riu a jeho závazků k trvalé udržitelnosti. Můžeme zavzpomínat, nebo se zeptat: Ukázala se pozornost k životnímu prostředí jako trvale udržitelná?   číst dále Vzpomínky k použití / Andrea Novotná > NP č.463 > Pošli to dál Prezident Zeman oznámil, že jako jediná hlava státu ze zemí Evropské unie pojede do Číny a zúčastní se slavnostní přehlídky k výročí konce druhé světové války v Asii. Při zdůvodňování cesty se blýskl svými znalostmi dějepisu a připomenul, že naše svoboda nebyla vykoupena miliony mrtvých pouze na západní a východní frontě, ale že lidé umírali v boji s fašismem (tentokrát japonským) také v oblasti, kterou jsme si zvykli označovat jako Dálný východ. číst dále
celý archiv