NP č.420 > Pošli to dálMáj – zásah, potopenFilip Malý

 

Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.


 

 

 

Když se koncem června rozehrál v Českých Budějovicích první akt nepřizpůsobivého dramatu se stále atraktivnějším podtitulem Jde se na cikány, byl leckdo překvapen. Stotisícové jihočeské město rozhodně nepatří mezi ta, která by plnila televizní obrazovky investigativními reportážemi o ukradeném plechu, ani se o něm nepíšou objemné fascikly monitorovacích zpráv hodnotících aktuální úroveň začlenění. Za doutnák lidového hněvu tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj. Postupně se do něj zapojilo sice na sto lidí, ale převážně ve verbální rovině a nikomu se nic vážnějšího nestalo.


Z vývoje byli zaskočeni evidentně i sami policisté, a to i přes tradiční vyjádření o úspěšně ubráněném perimetru. Týden nato se zprvu nevelký dav převážně mladších ročníků v kanadách a bomberech vydal nerušeně z centra na neohlášený pochod ke dva kilometry vzdálenému sídlišti, kde probíhalo poklidné shromáždění místních Romů s proslovy a muzikou. Prý aby mohli předat „protistraně“ naléhavé „poselství“. Že zřejmě nebude o lásce a míru, to policistům ani magistrátním úředníkům přes sem tam zvednutou pravačku nedošlo.


Že půjde do tuhého, bylo jasné, když se dav po cestě několikanásobně rozrostl o rozzlobené obyvatele sídliště. Nepomohla mračna slzného plynu ani výbušky. Ostatně bránit prostranství o velikosti tří fotbalových hřišť za pomocí jen několika desítek policistů vyžaduje kreativní taktickou mysl velikosti rodáka z nedalekého Trocnova. Muži zákona se nicméně sympaticky neomezovali jen na rozkazy velitele, ale spořádaně utíkali tam, kam jim ukázali místní Romové. Z vyvýšeného kopce uprostřed prostranství měli totiž mnohem lepší výhled.


Závěr dramatu se ale nakonec zvrhl v nechutnou frašku. Policisté usoudili, že pokud nebude poklidné romské shromáždění davu na očích, vše se v dobré obrátí. Po hodince dobývání májového vršku tak pod pohrůžkou použití donucovacích prostředků vyzvali zúčastněné k rozchodu. Během čtvrt hodiny byl na místě, kde předtím stála zhruba stovka budějovických Romů, přibližně stejný počet těch, kteří jim přinesli poselství. Vítězství bylo korunováno bouřlivým potleskem a burácením „Černý svině“. Násilí pokračovalo až do noci.

 

 

 

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Současnost jedné iluze / Jan Stern > NP č.420 > Fejeton   Náboženství zvítězilo. Tedy, abych byl přesný, náboženství to ještě nemá úplně jisté, ale rituál ano. Rituály jsou všude. Obstoupily nás. Dostaly nás! Na každém kroku kolem sebe vidíme nábožné vytržení, každou chvíli vybuchne divoký kult těsně vedle nás, byť ho málokdy (bohužel) provázejí orgie, navzdory slibům etnologů.   číst dále V Zamilovaném hájku / Tomáš Havlín > NP č.420 > Téma čísla Loni zimovala v zemljance a upekla v ní buchty. Dnes bydlí Marta Gockertová z Brna v zahradní chatce a přemýšlí, jak zateplit čerstvě vybudovanou verandu. číst dále Láska za časů trhu / Martina Malinová > NP č.420 > Ženská stránka Na kapitánovu otázku, jak dlouho se chtějí plavit takhle odnikud nikam, Florentino odpovídá slovy, které měl připravené celých 51 let. Celý život. Kdyby bylo dnes Marquézovi dvacet, napsal by možná spíše Lásku za časů volného trhu. Ze vztahu jsme udělali výhodný obchod, dobrou půjčku nebo ještě lépe – fungující „rodinnou firmu“. číst dále Kde růže nepokvetou / Dáša Beníšková > NP č.420 > Kultura | Literatura Zdá se, že spojení formálního experimentu a tématu traumatizovaného dětství malé holčičky je literární terno – atraktivní téma zasytí čtenáře s tematicky rozjitřenou chutí a formální stránka zase utiší šťouravé intelektuály. Že by trefa do černého? číst dále
celý archiv