NP č.419 > UličníciZprávy uliceTomáš Havlín

Bezdomovecké divadlo DivaDno čeká horká sezona. „Ne vždycky jsme byli vytížení, ale letos máme nabídky hrát po menších hudebních a divadelních festivalech,“ říká Petr, herec DivaDna a zároveň prodejce Nového Prostoru. S bližším programem DivaDna se budete moci brzy seznámit na internetových stránkách www.divadno.cz nebo na facebookových stránkách souboru. V každém případě půjde o nevšední umělecký zážitek vytvářený stejně nevšedními herci. „Budeme venku z Prahy, na cestách… Bude to odpočinkový,“ těší se Petr.

 

Paní Ivana, stále usměvavá prodejkyně Nového Prostoru ze stanice metra Budějovická, musela své prodejní místo opustit. Může za to vážná nemoc, ze které se nyní zotavuje. „Ráda bych lidem vzkázala, že jen co se uzdravím, tak se objevím. Teď jsem po operaci, bolesti odezněly, a jakmile to půjde, ráda bych se aspoň na pár hodin vrátila na plac. Psychicky jsem ve formě, ale je otázka, jak se mnou zacvičí chemoterapie. Chybíte mi a moc se na vás těším,“ vzkazuje paní Ivana svým věrným zákazníkům.

 

Jen se prodejkyně NP Olga přestěhovala do vytouženého Azylového domu pro důchodce v Praze-Záběhlicích, už ji z něj vyhnala velká voda. „Zkusila jsem jak pes, měla jsem z toho nervy,“ říká paní Olga. „Vody bylo hodně, vozíčkáře vytahali ven a mně volali, ať se ani nevracím.“ Paní Olga si záhy vyřídila náhradní průkaz v Novém Prostoru a vrhla se znovu do prodeje. Než se mohla po pár dnech vrátit do Záběhlic, našla také obydlí v azylovém domě v Modřanech. „Hlavně že jsem neskončila na ulici. Loď totiž odtáhli, na Armádu spásy bych nešla a Pernerova byla okamžitě plná,“ oddechla si prodejkyně NP.

 

Nedávné povodně přinesly i zvýšenou touhu po zisku. Prodejkyně Nového Prostoru paní Irena, která prodává na Dejvické, je na výskyt nejrůznějších dobročinných sbírek pochybné pověsti zvyklá, avšak to, čeho byla svědkem, její dosavadní zkušenosti ještě překonalo. „Přišla paní s košíčkem, ani neměla kasičku a jenom kňourala: Přispějte na povodně, na Tróju… Přitom v televizi jasně říkali, že žádná taková sbírka v ulicích nebude. Že tohle někdo začne zneužívat, to už považuji opravdu za hyenismus,“ míní paní Irena. Podvodné sbírkaře na Dejvické pak hledala policie.


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Naděje i strach indického slumu / Tomáš Halda > NP č.419 > Reportáž Indické velkoměsto Mumbaí (Bombaj) je komplikované a v místním slumu Dharaví je to vidět. Na necelých dvou kilometrech čtverečních tady žije neoficiálně až milion lidí. Přišli ze všech koutů Indie a mají rozdílné zvyky, náboženství i jazyk. Jedno je ale začíná spojovat – mají obavy o další existenci jejich domova. číst dále Čas začít, čas skončit / Zuzana Brodilová, Ondřej Slačálek > NP č.419 > Téma čísla Nenáviděnou rodičovskou větu najednou říkáme sami. Otcova gesta, kterým jsme se ještě nedávno smáli, zničehonic předvádějí naše vlastní ruce... Z moci, kterou minulost někdy přebírá nad přítomností, se tají dech. Platí to, co známe z vlastního života, také při setkání s nejbližší minulostí? A patří už ti, kteří zažili „devadesátky“ mezi pamětníky? číst dále Božský chaos / Jakub Holzer > NP č.419 > Referát Pokud nepřehodnotíme náš současný vztah k půdě a k tomu, co a jak na ní vypěstujeme, příštím generacím nepomohou ani amarouny. číst dále Popkultura za lunaparkem / Benjamin Slavík > NP č.419 > Téma čísla Devadesátá léta v popkultuře jsou svatá, platí za něco lepšího a chytřejšího. Zatímco nostalgici doufají, že se „devadesátky“ v nějaké podobě vrátí, skeptici se ošívají, že nelze zapomínat na jejich zápory. Pravda může být přesně mezi oběma pohledy.   číst dále

Nejčtenější články autora

Nemůžu všechno kontrolovat / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.451 > Rozhovor Když jsme dělali kdysi rozhovor s WWW (NP 327), ženskou část skupiny a také architektku Milesu Anděru Zrnić jsme z něj vynechali. Udělali jsme velkou chybu. číst dále Zapomeňte na rok 1968 - S Danielem Cohn-Benditem o minulosti, evropských vyhlídkách a českých zelených / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.329 > Rozhovor Během studentských bouří ve francii v roce 1968 si Daniel Cohn-Bendit vysloužil přezdívku „Rudý Danny“. Od té doby ale uplynulo moře času a dnes sedí v evropském parlamentu za zelené. Přivolává ekologickou revoluci a obává se, aby lidé v časech krize Nespadli do náruče ultrapravice.    číst dále Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále
celý archiv