NP č.413 > FejetonNostradamus? Třeskoprsky!Jan Stern

Kreslený seriál Čtyřlístek mne provedl dětstvím. Dozvěděl jsem se z něj vše podstatné o životě. Tedy že všechny problémy lze vyřešit nějakým vynálezem, pekáčem buchet, roztomilostí, případně útěkem. Nikdy mne tento návod k použití nezklamal. Nicméně Čtyřlístek je i něco víc. Je to mystérium.

Kreslený seriál Čtyřlístek mne provedl dětstvím. Dozvěděl jsem se z něj vše podstatné o životě. Tedy že všechny problémy lze vyřešit nějakým vynálezem, pekáčem buchet, roztomilostí, případně útěkem. Nikdy mne tento návod k použití nezklamal. Nicméně Čtyřlístek je i něco víc. Je to mystérium.


Kdysi mi jeden můj známý řekl, že na vše existuje odpověď v Bibli. Spoléhá se na ni až tak, že zcela věří náhodě: když řeší nějaké dilema nebo hledá trefný komentář své životní situace, otevře Bibli na náhodné stránce, zapíchne nazdařbůh prst a dostane prý odpověď. Jiný můj známý dělá přesně to samé s Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a je rovněž zcela uspokojován. Jak by ne, když jeden na otázku, jak se duchovně zdokonalit, dostane odpovědi „prvorozené osle vyplatíš dobytčetem,“ zatímco druhý na otázku podobné váhy „dej si hózny nahoru a postav se potom zas habacht!“ Podobně absolutním dílem je ovšem i Čtyřlístek, na tom trvám! Názvy jeho prvních dvou set dílů popisují svět v jeho celku. Lze si to ověřit při četbě novinových titulků - ke každému z nich můžete přiřadit minimálně jeden díl Čtyřlístku. Jeho název vždy plně shrnuje a vystihuje podstatu jevu. Za to ručím.

Nevěříte? Nu tak prosím, zde je důkaz, sahám pro titulky na serverech zcela náhodou: „Kamera nahlédla do hnízda Ivety Bartošové.“ No tak to je samozřejmě jasné, díl č. 10, Jeden den v Bubákově. „I letos pokračoval rekordní výběr bankovních poplatků.“ Vše předvídáno a shrnuto do názvu dílu dvacátého devátého: Bukanýři na Blaťáku. „Jiří Paroubek přišel i se ženou. Stále jí to sluší!“ hlásá závažné sdělení našich prestižních serverů. Odpovídá mu již díl č. 13 - Dáma s krokodýlem. „Špidla ujišťuje, že zruší druhý důchodový pilíř,“ čteme jinde. Čtyřlístkáře to nepřekvapí, utrousí k tomu jen Robot to zařídí. Číslo 73. „Komunisté u Gottwaldova hrobu slavili výročí Vítězného února.“ No tak tady máme dokonce na výběr, již sedmnácté číslo z Třeskoprsk to komentuje titulem Červený pradědeček, číslo 170 již vyloženě satiricky podotýká: Ztraceni v čase.
Čtyřlístek vážně nezaskočí nic. „Klaus: Čelím stále stejným útokům ze světa lidí kolem Václava Havla.“ Duchu, jsi tu? Číslo 156.
Zprávu o rozsáhlé amnestii Václava Klause pochopitelně komentuje následné číslo 157 Velmistrova závěť. Závažné sdělení, že Věci veřejné zvolily nové vedení, pak zajisté číslo 179 Hodina malých duchů. Církevní restituce Poklad starého opata (22) a vcelku řízně i Římské tajemství (163).
Vzpomínáte ještě na prezidentskou volbu? Dávám k uvážení, zda šlo spíše o Festival senzací (64) či jen Velký bengál (120). I veškerý další vývoj byl ovšem Ljubou Štíplovou zcela předvídán. Prezidentův pád v České televizi zaznamenalo číslo 97 názvem Past na medvěda, pro milovníky citoslovcí je tu ovšem v záloze i pozdní 178: Elá hop! Titulek Novinek „Zeman je buldok i velebníček, prozrazují sepnuté ruce na fotografii“ okomentovala stroze ve stoosmdesátjedničce: Vyhrávat se nevyplácí. Nu a zvěst „Fischera jako velvyslance nechci, řekl Schwarzenberg“ pak podobně lakonicky třiadvacítkou: Muž přes palubu.
Zprávu „Kvůli kauze popelníček pro pana prezidenta dostal výpověď technik ČT“ Ljuba asi taky viděla ve své křišťálové kouli, již v čísle 46 k tomu decentně podotkla: Příliš mnoho detektivů.
Nelze tvrdit, že Čtyřlístková divinace je vždy zcela neutrální. Lze diskutovat o tom, zda zprávu „Gross si postavil honosné sídlo za 40 milionů!“ lze zcela objektivně komentovat názvem třiaosmdesátého dílu Pinďa za nic nemůže. Ale čteme-li „ODS znepokojují klesající preference, členové nabádají k diskuzím o programu,“ musí nás mrazit, když si uvědomíme, že již v čísle 84 Jaroslav Němeček svou kaligrafií hlásil: Racek volá SOS.
Ne, je to prostě neprůstřelné: „Babiš se stal znovu šéfem hnutí ANO 2011.“ Tak to je ovšem Omyl velkého mága (105). „V konzervách místo hovězího nalezena konina.“ Mixle v piksle (106). „Odsouzený exposlanec Wolf stále na útěku.“ Jistěže 169: S větrem o závod, ovšem možná není od věci zadumat i nad pětatřicítkou: Záhada bílého koně. „Ministr Kalousek opět bavil sněmovnu.“ Tak to je samozřejmě Mistr Šarivari, neřkuli 251 - a to už zůstává rozum stát - Memoriál mistra Kalabouska! Pche, kam se hrabe Nostradamus!
„Průšvih se solární energií bude stát kolem biliónu, přiznal ministr.“ No to je ovšem Zelené peklo (127). „Walesa otevřeně vystoupil proti homosexuálům: Nechci je ani slyšet mluvit.“ Uf, tak to jsou poněkud Signály z neznáma (50). „KLDR vyrobila propagandistické video s Obamou v plamenech.“ Ano, třiadevadesát: Haló, tady ufoni! „Leoš Mareš se kvůli přítelkyni Faltýnové porval.“ Tak tady není nad čím dumat. Strašidla táhnou, třicet sedm.
Ne, nelze se splést. Bobík, Myšpulín, Fifi a Pinďa mají prostě odpověď na všechno. Jak je to možné? Na to je můj malý mozeček skeptika moc malý. A co na to Knihy knih? „Nezavížeš úst vola mlátícího,“ říká mi Bible. No nevím. A co Hašek? „Ty pacholku, pamatuj, že by se ti mohlo stát něco velice nepříjemného, kdybys pokračoval v těch svých propagandách, ano, v propagandách!“
A sakra.


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesplněná očekávání / Jan Stern > NP č.331 > Fejeton Drazí, musím se vám svěřit. Mám takový malý problém s navazováním kontaktů s opačným pohlavím. Dlouho jsem si kladl otázku, kde je zakopaný pes. A tuhle jsem vám ho vykopal. číst dále Sebezraňováním a askezí k neobyčejné hojnosti / Jan Stern > NP č.323 > Rozhovor Poslouchat Jana Kellera člověku na klidu nepřidá. Uvědomí si jak křehká je slupka naší vyspělé civilizace a nesamozřejmý blahobyt, který si užíváme. Za fasádou rozumu dřímá barbarství hrozící zahubit naše skvělé výdobytky. číst dále O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Dobře vypečené gestapíčko / Jan Stern > NP č.454 > Fejeton Možná tomu nebudete věřit, ale jsou věci, o kterých se mi žertuje těžko. Ovšem nejspíše vás překvapí, které to jsou, či spíše, které to nejsou. číst dále Budíkové zákony / Jan Stern > NP č.457 > Fejeton Velké dějiny a děje jsou řízeny zákony, jako je Archimédův zákon, Ohmův zákon, zákon dědičnosti, zákon nabídky a poptávky, Starý zákon, Nový zákon, eventuálně vor v zakoně. No jo, ale co děje malé? Naše všednost? Jí badatelé a proroci zatím pozornost věnují jen malou. Přesto se lidé odpradávna pokoušejí zákon, který ji řídí, pojmenovat. číst dále Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv