NP č.407 > FejetonKonecJan Stern

Každoročně v tuto dobu na tomto místě čítáváte fejeton o rolničkách, kterým dal kdosi hlas, purpurách na plotně, které údajně voní, vánocích- vánocích, které nemilosrdně přicházejí a podobně. Jenže to je pasé. I skotačivé úvahy o tom, zda je víc sexy pyšná princezna nebo skromná Popelka, jsou již zhola zbytečné. Letos, jak jistě víte, to nemá cenu. Dvaadvacátýho končíme. Globálně, paušálně a definitivně. Je tady konec světa, řekli to Mayové, a tím pádem o tom jako milovník Vinetoua nepochybuji.

Konec světa, to není žádná legrace. Byl bych nerad, aby během této klíčové události pětiletky docházelo k nekoordinaci a zmatkům. A protože kompetentní orgány se k tomu nemají, dovoluji si jako orgán sice nekompetentní, ale za to nemalý, udělit základní pokyny.

Konec světa má svá pravidla, a ta je třeba dodržovat. Tak předně, pokud by vás chtěl zachraňovat Bruce Willis, v ničem mu prosím vás nebraňte. V klidu uposlechněte jeho instrukcí, nedělejte hloupé narážky na jeho zpocené tělo či začouzenou tvář, nasedněte bez odporu do jakéhokoli dopravního prostředku s hvězdami a pruhy a nechte kluka, aby se vyblbnul.

Pokud jde o Aštara Šerana, velitele 100 000 000 kosmických lodí na orbitě Země, umožněte mu prosím bezproblémové přistání na svých pozemcích. Bude-li vás chtít tahat do souhvězdí Plejád, mějte připraven pas (bez čipu), očkovací průkaz a pozitivní energii. Kdybyste na palubě kosmického korábu potkali Jaroslava Duška, netvařte se překvapeně a oslovujte ho Mistře. Pokud potkáte Ivetu Bartošovou zabalenou v alobalu či Dartha Vadera, jste na špatné lodi.

Jo, abych nezapomněl, před koncem světa bude možná probíhat selekce elity, která má přežít v podzemních krytech. Připravte si proto vysokoškolské diplomy, stranické legitimace, lustrační osvědčení, vzorky DNA, státní vyznamenání (udělená po roce 1989), Nobelovy ceny, Zlaté slavíky, Ceny Týtý a šerpy Miss. Na základě mnoha dotazů upozorňujeme, že ceny Magnesia Litera, Ropák roku a Fučíkův odznak zdatnosti ke vstupu do podzemí nestačí.

Nelze vyloučit, že v inkriminované době na Zemi dopadne meteorit. V takovém případě odborníci vzkazují: pokusy kličkovat jsou zbytečné, zachovejte důstojnost. Dojde-li k přepólování země, nastanou nepatrné změny v programu Divadla Járy Cimrmana a v NATO, které by však neměly mít zásadní důsledky. Hlavně pamatujte, že bohatý je od té chvíle jih. Velký pozor prosím dejte na tzv. apocalyptic marketing. Pamatujte především, že neexistují sluneční brýle s UV filtrem natolik silným, aby vás ochránily před radioaktivním zářením, že jakkoli jsou nukleární noci chladné, značkové teplé prádlo zde nepomůže, a že zombie bušící na vaše dveře nelze zahnat žádným známým přípravkem ve spreji, ba ani – navzdory šířícím se pomluvám – pistolkou na antiperle. Také nákupy většího množství surfovacích prken a bikin prosím ponechte až na chvíli, kdy zpráva, že moře omývá šumavské břehy, bude potvrzena oficiálními kruhy a satelitními snímky. Budou-li ve dnech konce přicházet zprávy o smrtícím viru, patrně pocházejícího z některého domestikovaného zvířete, je téměř jisté, že jde o reklamní kampaň Třeboňského rybářství, případně je třeba doprodat sojový tvaroh.

Pravda, existuje možnost, jakkoli malá, že by ke konci světa nedošlo. Tato nepříliš příznivá varianta by znamenala, že světová hospodářská krize nekončí a že ti, co chtěli ušetřit na dárcích, zavalí v posledních hodinách před Štědrým dnem obchoďáky. Pak platí v zásadě pokyny jako výše: pamatujte, že na vánoční zákazníky žádný přípravek ve spreji neúčinkuje, a co se týče krize, kličkovat je zbytečné. Nicméně, nastane-li katastrofický nekatastrofický scénář, mějte hezké svátky.

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesplněná očekávání / Jan Stern > NP č.331 > Fejeton Drazí, musím se vám svěřit. Mám takový malý problém s navazováním kontaktů s opačným pohlavím. Dlouho jsem si kladl otázku, kde je zakopaný pes. A tuhle jsem vám ho vykopal. číst dále Sebezraňováním a askezí k neobyčejné hojnosti / Jan Stern > NP č.323 > Rozhovor Poslouchat Jana Kellera člověku na klidu nepřidá. Uvědomí si jak křehká je slupka naší vyspělé civilizace a nesamozřejmý blahobyt, který si užíváme. Za fasádou rozumu dřímá barbarství hrozící zahubit naše skvělé výdobytky. číst dále O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Dobře vypečené gestapíčko / Jan Stern > NP č.454 > Fejeton Možná tomu nebudete věřit, ale jsou věci, o kterých se mi žertuje těžko. Ovšem nejspíše vás překvapí, které to jsou, či spíše, které to nejsou. číst dále Budíkové zákony / Jan Stern > NP č.457 > Fejeton Velké dějiny a děje jsou řízeny zákony, jako je Archimédův zákon, Ohmův zákon, zákon dědičnosti, zákon nabídky a poptávky, Starý zákon, Nový zákon, eventuálně vor v zakoně. No jo, ale co děje malé? Naše všednost? Jí badatelé a proroci zatím pozornost věnují jen malou. Přesto se lidé odpradávna pokoušejí zákon, který ji řídí, pojmenovat. číst dále Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv