NP č.402 > Pošli to dálJde o lásku, vy volové!Rad Bandit

Ten nápis to řekl srozumitelně. Nejde o prachy, prestiž ani politiku, jde o základní potřebu a právo.

 

S ním se pak zachází dle pravidla jiný kraj – jiný mrav. V Londýně si například lidského práva na lásku a s ním spojených průvodů hrdosti velmi cení. Kdo by vám jinak zadarmo protančil Londýnem s duhovou vlaječkou Tesco? Tesco bere lidská práva tak vážně, že se snad dočkáme nějaké Tesco Pride. V irském Dublinu je to podobné. Zakážou vám rozdávat letáky na alternativní a nekomerční Pride, po které mnoho účastníků léta volá. Mohlo by to rozzlobit sponzory. A abyste se moc nerozšoupli, seberou vám vodu. Koupí té jejich – čtyřeurové – prý podpoříte dobrou věc.

Dobré věci se dějí i jinde. Například v Maďarsku si užijete pocit vzácného druhu, neboť gay lidi tady od ostatní populace oddělují těžkooděnci i ocelové hrazení. Klecová metoda je vůbec populární, je totiž poměrně bezpečná. Daný stát či město prohlásí, že sexuálním menšinám umožní právo na sebevyjádření, homofobové a ti ostatní jsou pak zhlédnutí onoho svobodného vyjádření ušetřeni. Má to však i své výhody. Není tu reklama. Někde na půl cesty mezi Londýnem a Budapeští pak leží Praha a její Prague Pride. Není nedotčená, ale taky ne prodaná – je jiná. Duhové vlajky, rukou psané bannery, pocity solidarity a opravdový radost nabídly útočiště těm, kdo před jednou ukradenými a jindy uvězněnými pochody hrdosti prchají někdy na východ, jindy na západ.

 


autor / Rad Bandit VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Trosečník na ostrově blahobytu / Rad Bandit > NP č.463 > Pošli to dál Mám to načtené. Třídní příslušnosti se mi dostane na základě inteligence, bohatství a popularity. Jsem v USA, Mekce kapitalismu. Potud teoretikové nepochybili. Jak ale koupím Coca-Colu? číst dále Spořádané čtverce / Rad Bandit > NP č.457 > Pošli to dál Mám rád domy. Řady domů, kolem nich ploty, popelnice, auta, lampy a šňůrky silnic, teda spíš kostičky. Zkrátka ulice. Ulice zabočí, většinou za roh, a už je z toho výlet kolem bloku, neboli krátká kostička. Tak ji zná můj pes. Takových čtverců je nekonečně, dají se z nich dělat obdélníky, klikaté cik-caky, krátké i hodinové, úplný labyrint, když chcete – Žižkov. číst dále Radikální knihovnice / Rad Bandit > NP č.467 > Pošli to dál Dnes se často mluví o radikální sociální práci – musíme jít ke kořenům, problémy řešit tam, kde vznikají, kriticky nahlížet systém, odstraňovat rozdíly. Vezměme si proto příklad z bojovných knihovnic. číst dále Stud před make-upem / Rad Bandit > NP č.481 > Pošli to dál Bydlí u mě pět Romáků. Nejmladšímu je pět let a nejstaršímu třicet pět. Je to skvělá rodina se třemi dětmi, z nichž ty dvě starší chodí spolu pěšky do školy do Táborské, po cestě si třeba koupí zmrzlinu a ruku za ruku překrosí křižovatku nad Synkáčem. Mám je rád, píšou mi: „Vážený pane, dnes jsme zaplatili nájemné." „Vážený pane, moc se nám tu libí." - „Vážený pane, utekla nám kočka, nevadí, když si pořídíme psa?" Nevadí. Nevadí mi vůbec nic až na vzpomínku, jak jsem rodinu Kočích poznal.   číst dále
celý archiv