NP č.394 > Pošli to dálAmatérští malíři proti nenávistiZuzana Brodilová

Chcípni smažko! Sanashit. Drogy dětem dává! Tyto i mnohé další vzkazy přibývaly v průběhu posledních dvou let na fasádě kontaktního centra Sananim, které slouží drogově závislým na pražském Smíchově.

 

Pomalovaná zeď přitom byla jen špičkou ledovce nevraživosti, která mezi obyvateli Smíchova vznikla vůči centru ještě před jeho otevřením. O sporu, ve kterém se osobně angažovaly politické špičky, létala trestní oznámení, pochodovaly hlídky DSSS a padaly dokonce i rány (jeden z kontaktních pracovníků byl před centrem napaden), jsme už v Novém Prostoru podrobně informovali před více než rokem (Protidrogové centrum jako terč, NP č. 353). Od té doby se Sananim, ve snaze najít podmínky pro společné soužití, pokusil iniciovat s nespokojenými sousedy mediační setkání. Napětí však dále stoupalo. V červnu loňského roku přestala být situace dále udržitelná, kontaktní centrum proto snahu o dohodu s obyvateli vzdalo a přislíbilo, že si začne hledat náhradní prostory. Ty se sice navzdory intenzivní snaze zatím nenašly, počet a síla útoků ale podle dohody skutečně výrazně klesla.

V situaci stále přítomného napětí došlo minulý týden k něčemu nevídanému. Když přišli ráno lidé ze Sananimu do práce, našli místo vulgárních nápisů zeď svítící novotou. Záhadu na oranžovo přemalované zdi vysvětlil vzkaz ve schránce. „Jako malý projev díků za vaši nelehkou práci jsme si dovolili udělat vám malé překvapení. Snad potěší. Až barva pořádně zaschne, doděláme ještě drobnosti. Držíme vám palce a mějte se co nejlépe,“ vzkázali neznámí, podepsaní jako Amatérští malíři. Vedoucí kontaktního centra Tomáš Vejrych netuší, kdo se za podpisem skrývá, z podpory i jejího provedení je ale nadšený. „Měli jsme hroznou radost. To ráno bylo až dojemné. Po tom, co jsme tady ty dva roky zažívali, přišel najednou projev uznání. Na to vůbec nejsme zvyklí. Moc nás to potěšilo.“ Již na první pohled je přitom patrné, že malíři odvedli poctivou práci – nešlo jen o prosté zamazání vulgárních nápisů, ale o kvalitní vymalování, které dává místu zcela jinou atmosféru.

Počmáraná fasáda s plejádou nápisů od těch naivních až po vyloženě neonacistické téměř symbolicky odrážela konflikt, jenž v ulici Na Skalce probíhal po celou dobu přítomnosti Sananimu. Teď jsou díky noční akci neznámých malířů nápisy pryč. Solidární akt jakoby symbolicky nechal celý spor zmizet a znovu nastolil otevřený prostor. Třeba by se novotou zářící zeď mohla stát inspirací i příležitostí také pro nový začátek vztahů mezi obyvateli a těmi, kdo zde pomáhají závislým.

 


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále My jsme tady / Ondřej Slačálek, Zuzana Brodilová > NP č.436 > Rozhovor Petr Uhl nikdy nepatřil k miláčkům davu, svými postoji se naopak často řadil na okraj. V minulém režimu ho stály devět let vězení, dnes je ironizován jako zpozdilý levičák. Jak se dívá na disidentská léta a polistopadové problémy? číst dále Příběh je základ / Zuzana Brodilová, Ondřej Slačálek > NP č.381 > Rozhovor S Alenou Wagnerovou jsme se setkali v pražské kavárně Slavia, z jejího prostoru trochu nesví. Mluvili jsme o emigraci, zkušenosti s osvojením dětí i umění rozhovoru.   číst dále Tohle je... / Zuzana Brodilová > NP č.417 > Pošli to dál Když se na portálu vítkovského tunelu v pražském Karlíně nedávno objevil obraz zelené lahve s vykulenýma očima a nápisem „Tohle je...", reakce na sebe nenechaly čekat. číst dále Banánova cesta / Zuzana Brodilová > NP č.453 > Fejeton Od doby, kdy si do uší pustil Kritickou situaci, se s ním punková a hardcorová muzika táhne dodneška. O násilí, kompromisech a životu bez berliček jsme si povídali s Banánem. číst dále Suchá plavba / Zuzana Brodilová > NP č.380 > Téma čísla Jaká je plavba na lodi, kde není ani kapka alkoholu a kde moře funguje jako lék?   číst dále Vzít do ruky sprej... / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Graffiti patřilo k vedlejším produktům revoluce. Stylizované nápisy na zdech přiblížily Prahu západu dříve než nové supermarkety a silnice. Policie zpočátku příliš často zasahovat neuměla nebo nechtěla. Příslovečné betonové džungle sídlišť tak vytvořily ideální prostor pro vznik místních „crew“. Všeho do času?   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv