NP č.389 > Pošli to dálApokalypsa model 2012Alexandr Budka

Počátek roku je vždy spojen s výhledy a prognózami analytiků a ovšem i předpověďmi a horoskopy nejrůznějších mudrců a duchovních zasvěcenců. Obvykle bývají náležitě vágní a přiměřeně optimistické nebo alespoň útěšné, vždyť kdo by chtěl hned na začátku roku slyšet špatné zprávy.

 

Výhledy na rok 2012 jsou však o poznání chmurnější než obvykle a přicházejí s nimi i mnohem důvěryhodnější zdroje, než jsou propagátoři mayských proroctví a profesionální hvězdopravci. O to důležitější je neztrácet nadhled a nepřivolávat problémy sebe naplňujícími negativními proroctvími. V dnešním složitém a nepříliš stabilním světě skutečně mnoho nezkazíte, upozorníte-li na problémy a rizika budoucnosti. Ti, kteří v dostatečném předstihu a v časech všeobecného optimismu upozorňovali na přicházející krizi, nyní docházejí zasloužené slávy a je mnoho těch, kteří tentokrát nechtějí zůstat pozadu. Apokalyptika byla odjakživa oblíbený žánr a očekávání konce světa spojeného se zaslouženým trestem hříšníků je jedním z pilířů západní spirituality. Tentokrát blížící se konec světa nevyhlašují bibličtí proroci, ale indiánští šamani. Konec kalendáře coby obraz konce světa už tu ale jednou byl, vzpomeňme slavný Y2K. Nestalo se tehdy nic.

Zkusme vnímat letošní rok jako příležitost k zásadní transformaci našeho světa. Je zkrátka Čas na změnu, jak se jmenuje i jeden z dokumentů o roce 2012. Na nás je, aby tato změna byla pozitivní a nenásilná. Konec stávajícího světa nemusí být spojený s obrazy zániku, ale naopak radostným očekáváním příchodu něčeho lepšího. Něčeho, co by konečně odpovídalo touhám a potřebám člověka 21. století.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Hlídat si svůj dvorek / Silvie Kratochvílová, Alexandr Budka > NP č.341 > Téma čísla Pokud nechcete, aby developeři zastavěli zdravé lesy, a připadá vám divné, že by kousek od historické památky měl stát nevzhledný Lidl, pak je namístě zajímat se o změnu územního plánu celé České republiky. Politika územního rozvoje má být přijata za dva roky.    číst dále Vítejte pryč / Andrea Novotná, Alexandr Budka > NP č.360 > Téma čísla Na adresu magistrátu padala v létě obvinění - tentokrát ale ne z finančních machinací. Byla ještě závažnější. Magistrát prý chce vyhnat pražské bedomovce do něčeho, co ze všeho nejvíc připomíná koncentrační tábor. Přehnané tvrzení? Pokud ano, pak jen trochu.   číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále
celý archiv