NP č.384 > Pošli to dálRada pro ZonovouMartina Křížková

Na konci léta vydaly agentury zprávu. Milenka či přítelkyně jednoho z Kaddáfího synů utekla z rozbouřené Libye na Maltu. Z jistého pohledu si rodilá Holanďanka, Talitha van Zonová, nemohla vybrat lépe. Alespoň pokud byla rozhodnuta na Maltě pracovat.

 

Koncem září totiž agentury vydaly další zprávu. Dle Evropského statistického úřadu (Eurostat) jsou na Maltě nejmenší rozdíly v platech mezi muži a ženami. Stejně jako v Itálii a Slovinsku. Průměrný rozdíl v příjmech jinde v Evropě činí osmnáct procent.

Na chvostu jsou Češky s Estonkami (jak zdůraznilo Aktuálně.cz), kde rozdíl dosahuje již třiceti procent ve prospěch mužů. Konkrétněji to například znamená, že česká vysokoškolačka do čtyřiačtyřiceti let dosáhne jen na šedesát sedm procent platu stejně starého a stejně vzdělaného českého muže. Čím vzdělanější žena, tím hůře.

I když Talitha van Zonová pracuje jako stylistka a modelka (jedno z mála zaměstnání, kterému vévodí ženy jak do počtu, tak i platového ohodnocení) a o jejím vzdělání agentury neinformovaly, neměla by ani ona tyto statistiky podcenit a Maltu (pomyslně Itálii či Slovinsko) již raději neopouštět.

Přestože by genderové narovnání příjmového nepoměru mělo dle ekonomů zvednout hrubý domácí produkt o patnáct až čtyřicet pět procent v celé unii, rozdíly se v posledních letech nezmenšují. Spíše naopak.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Rána na solar / Tereza Marečková > NP č.384 > Kultura | Literatura Ke knihám, které mají reklamu v tubusu eskalátoru chrlícího lidi z metra, mívám nedůvěru. Z pocitu, že dobrá kniha se prodává sama, nebo kvůli předsudku, že pozoruhodná kniha nezajímá mainstream. Román Iana McEwana Solar tvořil jedno z okének pomyslného pojízdného komiksu na mnoha stanicích. Přesto je to skvělá kniha.   číst dále Návrat cenzury / Alexandr Budka > NP č.384 > Pošli to dál Dějiny mají tendenci se opakovat a některá dávno překonaná zla se nám vracejí ve stále nových podobách. Cenzura, tedy omezování šíření informací, je toho dokonalým příkladem.   číst dále Vesmír na vlnách / O. Červinka, Martina Křížková > NP č.384 > Téma čísla „Ale tohle je sakra umění. U-mě-ní,“ slyším se říkat, skoro křičím, sakra, ale on to asi stejně nepochopí. Nemá šajn. Ať dělám cokoli, netuší, která bije, jenom kroutí hlavou, šklebí se trochu, ale šajn nemá.   číst dále Sexuální kontrarevoluce / L. Jarkovská, Kateřina Lišková > NP č.384 > Ženská stránka Už více než rok zuří v Česku tažení proti sexuální výchově - pod heslem: „Opravdu chcete, aby se vaše děti učily na základní škole souložit bez zábran a výčitek s kýmkoli, kdekoli a jakkoli?“ Ve hře už není jen sexualita, ale všechna „nežádoucí“ témata.   číst dále
celý archiv