NP č.377 > Pošli to dálMéně než zombiePetr Pospíšil

Průvod odborářů šel magistrálou skoro dvacet minut, a když se srotil na Václavském náměstí, dosahoval podle některých odhadů síly až osmačtyřiceti tisíc lidí. Ti všichni se 21. května setkali na Václavském náměstí, aby řekli ne vládním reformám.

 

Udělali ale jednu chybu. Nic nerozbili, nevyvolali střet s policií. Jejich řečníci mluvili sice radikálně, ale slušně. A tak většině novin ani nestáli za umístění na titulní stranu. Je vcelku poučné, jaké zprávy přišly většině deníků důležitější než takto jasné a silné vyjádření nedůvěry vládě. Blesk i Aha nás na titulce raději informovaly o divoké oslavě plzeňských fotbalistů. Na stránkách pražského vydání Deníku zase odborářskou demonstraci trumfoval jiný pochod – recesistický průvod zombií. A jakpak nás informovaly serióznější deníky? Hospodářské noviny daly přednost informaci o tom, kdo se vrátí do čela České pošty. Lidové noviny se zaměřily na srovnání rychlosti mezi soudy v Praze a Brně. A pro MF Dnes bylo hlavní zprávou zjištění z průzkumů veřejného mínění, že 73 % Čechů nechce dopřát řidičům ani jedno pivo za volantem… Demonstrantům, kteří se chovají násilně, se často vytýká, že škodí myšlence, již chtěli podpořit. Po upozadění protestu odborářů ve většině deníků se ale vkrádá na mysl otázka, zda to není naopak. Neškodí nakonec své věci nejvíce lidé, kteří demonstrují slušně, nenásilně a pokojně – a z jejich názoru se proto nestane Událost či Zpráva?

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Kde je mé autorství? / Andrea Novotná > NP č.377 > Pošli to dál V Česku se roztrhl pytel se sudiči o autorská práva. Ne, nemám na mysli „profesionálního vnuka“ Josefa Lady, který se ve svých kulatých brýlích stal symbolem dědice. Mám spíše na mysli lidi, kteří se rozhodli využít autorského práva k tomu, aby umlčeli kritiky či posměch na svou adresu. Anebo k tomu, aby na nich alespoň vydělali.   číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále Psí desperát / Alexandr Budka > NP č.377 > Téma čísla Byl krásný den, a tak jsem se vydal se svým německým ovčákem Bertem na domluvenou schůzku „u koně“ pěšky. Procházka Vrchlického sady, proslulým Sherwoodem u Hlavního nádraží, slibovala dobrou příležitost k vyvenčení mého chlupatého společníka. Kdyby zde právě neprobíhal policejní zátah.   číst dále Starostlivá Sibiř / Rad Bandit > NP č.377 > Reportáž S Earthcircuit a jejich plánem objet svět v dodávkách se čtenáři NP mohli seznámit ve vánočním čísle 365. Jak zaznamenali cestu přes širou Sibiř sami cestovatelé?   číst dále
celý archiv