NP č.376 > Pošli to dálOrientalismus žijeMarta Harasimowicz

Arabským světem stále otřásá vlna prodemokratických bouří, v Evropě ale zůstávají některé věci neměnné. Atrakcí letošního ročníku veletrhu Svět knihy, jehož hlavním tématem byla arabská literatura, bylo jako čestný host Království Saúdské Arábie.

 

Kdyby si organizátoři podobně významné akce vybrali za partnera Írán nebo Kubu, jistě by se hned ozvaly pobouřené hlasy. Na partnerství se Saúdskou Arábií je již ale veřejnost zvyklá přinejmenším stejně jako na kontinuální příliv zpráv o krutém potlačování lidských práv v této zemi. Stejně je však poněkud paradoxní, když propagaci literatury arabského světa jako celku rámuje zrovna delegace státu známého striktním uplatňováním cenzury.

Samotná procházka veletrhem oplývala nezapomenutelnými zážitky. Jistě, marketingové strategie se často musejí opírat o stereotyp a kýč (proto se dá organizátorům prominout prodejce ve špatně omotaných kuffíjích). Skutečnou kuriozitou byla ale výstavka „arabských autorů v českých překladech“, z velké částí tvořená tituly druhu Děti si vzít nenechám či Poslušná dcera – specifickým žánrem západní bulvární literatury o utrpení žen v islámském světě. Mezi ně se zatoulal také spis Josefa Flavia a kniha Amose Oze Jak vyléčit fanatika. Zkrátka: kotel orientalistických představ o Blízkém východě, jimž vládnou obrazy fundamentalistů týrajících manželky a kde je jedno, pokud si někdo náhodou splete arabského autora s autorem izraelským či se starověkým židovským historikem. To pak už nepřekvapí ani saúdský král v roli odborníka na boj s terorismem.

 


autor / Marta Harasimowicz VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nic vám hrát nebudu / Marta Harasimowicz > NP č.488 > Kultura | Divadlo Divadlo Letí inscenuje životopis Olgy Havlové. číst dále Skautka v pekle / Marta Harasimowicz > NP č.479 > Kultura | Divadlo O zločinech padesátých let ve stylu South Parku. číst dále Deprese těhotné? / Marta Harasimowicz > NP č.460 > Kultura | Divadlo Svět na pokraji zkázy v Národním divadle. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Jménem lásky tě teď zalehnu / Ester Danelová > NP č.376 > Referát V České republice dosud neproběhlo žádné soudní řízení vedené vůči psychoterapeutovi, který zneužil svého postavení a porušil práva svých klientů. Bohužel to lae neznamená, že jsou práva klientů vždy zachována. Jen jsme o tom doposud mlčeli.   číst dále Z dějin bojů za rozum / Jan Stern > NP č.376 > Fejeton Možná vás to překvapí, ale jako malý chlapec jsem nebyl v kolektivu oblíben. A to přesto, že jsem se řídil všemi pokyny, které jsem vyčetl z románů a komiksů Jaroslava Foglara.   číst dále Rozptýlená hranice / Alexandr Budka > NP č.376 > Téma čísla Volný pohyb osob a postupný zánik hranic mezi státy bereme jako jednu z nejpříjemnějších stránek evropské integrace. Něco namítat by mohl jen zarytý xenofob. Schengenský proces ale není černobílý a jak se přesvědčujeme v posledních týdnech, bohužel ani nevratný.   číst dále Krotitel orchestrů / Alexandr Budka > NP č.376 > Rozhovor Marko Ivanović se proslavil spoluprací na uvedení Dobře placené procházky v Národním divadle, režírované Milošem Formanem. Skladateli, dirigentovi, učiteli, vedoucímu skautů a praktikujícímu katolíkovi se tak otevřela možnost v Česku záviděníhodná. Dělat a uživit se bez kompromisů tím, co ho baví.   číst dále
celý archiv
//