NP č.366 > Pošli to dálO bezdomovcích v SenátuAlexandr Budka

23. listopadu v Praze proběhla konference o bezdomovecké problematice, pořádaná katolickou komunitou Sant’ Egidio, která se zaměřuje na péči o chudé. Nad akcí převzal záštitu Senát Parlamentu ČR.

 

Těžko říci, zda to lze přičítat nové levicové většině v horní komoře, akce byla možná domlouvána ještě před volbami, rozhodně se však jedná o sympatický průlom. Tím spíše, že se konference zúčastnili i zástupci vlády a špičkové politiky.

Proslovy politiků však zároveň odhalily značnou bezradnost. Problém lidí bez přístřeší začíná být tak naléhavý, že ho vládní představitelé konečně musí začít brát na vědomí, aniž by ovšem měli jasnou koncepci nebo alespoň rámcovou představu, jak ho řešit. To vyniklo zvláště během vystoupení Davida Kafky, náměstka z ministerstva práce a sociálních věcí, jehož velmi obecný projev nemohl zastřít, že ministerstvo se v této oblasti nemá čím pochlubit. Nezáviděníhodná byla úloha pana náměstka zvlášť v následné diskusi, na kterou naneštěstí zbylo velmi málo času, takže byli někteří tazatelé umlčováni. Neméně zamrzelo, že organizátoři do honosných prostor Valdštejnského paláce, mezi více jak dvě stě účastníků, nepozvali žádného zástupce lidí bez domova.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Chemie na talíři / Vít Syrový > NP č.366 > Téma čísla Regály přeplněné nesčetnými druhy potravin jsou dle obecného názoru symbolem blahobytu. Intenzita chutí, pestrost barev a dlouhá trvanlivost má ale také odvrácenou tvář - množství chemikálií, které s jídlem zkonzumujeme. Jen přídatných látek, tzv. „éček“, může neznalý spotřebitel sníst až sedm kilo ročně.   číst dále Pesticidy neohrožují jen škůdce / Vojtěch Kotecký > NP č.366 > Téma čísla Dobrá zpráva, že prodejpotravinse značkou „BIO“ je na vzestupu. Špatná, že do českých sadů a polí se i tak každoročně napumpují tisíce tun pesticidů a miliony tun umělých hnojiv.   číst dále Pořádne číst / Martina Křížková > NP č.366 > Téma čísla Vvypadá to, že časy semění. Obejít se bez „éček“ v potravinách se sice stále zdá téměř nemožné, přesto je čím dál více lidí, kteří se o to snaží. Spotřebitelé i výrobci. Chce to ale jisté nasazení a nebývá to levné.   číst dále Divočina se sousedkou / Jan Stern > NP č.366 > Fejeton Musím se přiznat k jedné zvláštní věci: šmíruji své sousedy. Tedy, abych byl přesný, šmíruji hlavně sousedku. Bydlí pode mnou, je jí asi pětatřicet a je značně vyvinutá. Dělám to jen proto, že jsem řádný občan, který se snaží vždy plnit předepsané i nepsané normy.   číst dále
celý archiv