NP č.364 > Pošli to dálKdyž úřady pomáhajíMartina Křížková

Na začátku listopadu se objevila informace, že se v Plzni vzbouřilo dvě stě rumunských dělníků. Stěžovali si policii na nevyplacené mzdy, fyzické násilí, výhrůžky, dvanáctihodinové směny, nevyhovující bydlení.

 

Policie skutečně čtyři lidi zadržela a obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu o ublížení na zdraví. I přes smutné zkušenosti Rumunů s prací v Česku je to skvělá zpráva. Je jedna z prvních svého druhu a čekalo se na ní dlouho. Podobné odírací historie totiž uslyšíte mezi cizinci nejen v Plzni na každém kroku. Jenomže dosud se lidé neodvážili bránit. Teď jim pomáhají české úřady, ovšem naprosto nechtěně.

Plzeňský úřad práce důsledně plní loňský interní pokyn Ministerstva práce a sociálních věcí. To znamená, že neprodlužuje nebo nevydává nová pracovní povolení pro cizince mimo země EU. V rámci státního boje proti nezaměstnanosti se tisíce Ukrajinců, Vietnamců a Mongolů, kteří u nás žili a pracovali, mělo vrátit domů a na jejich místa měli nastoupit Češi. To se nestalo. Cizinci většinou zůstávají dál a snaží se přežít za velmi krušných podmínek načerno. Nezaměstnanost kolem sedmi procent ještě Čechy nedonutila rvát se o špatně placenou dřinu, kterou naši noví krajané většinou dělají. Jenomže pásy v továrnách se nezastavily a třeba i v zahradnictví, jako v tomto případě, je lidí stále třeba. Takže do Plzně i jinam přiváží autobusy nové pracanty ze zemí EU, kteří u nás pracovat smějí.

Byli tu vždy, nyní se ale jejich počty rychle zvyšují. Bulhaři, Rumuni, Poláci, Slováci. Stejně jako ti předchozí se však stávají součástí klientského systému. Toto české specifikum, složené ze špatných zákonů, zprostředkovatelů, obrovské korupce na úřadech, touhy firem vydělat a lhostejnosti ze strany veřejnosti, jim pak obvykle na bedra naloží výše popsané praktiky. Práci deset až šestnáct hodin denně, neplacení mzdy, příšerné ubytování, fyzické násilí či pohrůžky úřady v případě neposlušnosti.

Kromě mafiánů neboli klientů cizince vždy ohrožovalo i jejich druhořadé právní postavení. Cizinecká policie či úřady práce mohou dodnes snadno komukoliv zrušit legální pobyt v zemi. Závislost cizinců na klientech, kteří umí zařídit, aby se tak nestalo, byla a je proto enormní.

Jenže lidé z EU už povolení českých úřadů k práci a pobytu nepotřebují. Nemusí se bát okamžité sankce zrušení povolení k pobytu, která u nás účinně ničí lidi z tzv. třetích zemí a brání jim, aby se proti mafiánským praktikám ozvali. „Novým“ cizincům oproti tomu stačí „jen“ překonat strach z mafie.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Stručný průvodce odvykáním kouření / Martina Křížková > NP č.388 > Referát Konec roku symbolicky patří předsevzetím. Přání přestat kouřit je vedle hubnutí asi nejtradičnější. Vzdát se trvale nikotinu ale není jen tak. Řekneme vám, jak na to.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Obchodníci mezi stromy / Martina Křížková, Marek Čaněk > NP č.367 > Téma čísla Velká firma vyhraje velký tendr. Jenomže nemá dost vlastních zaměstnanců. Tak si najme přes další firmy lidi na práci v lese. Často jsou to cizinci. Jsou jich stovky. Sází stromky, prořezávají porosty, kácí stromy. Přijedou, vydělají si a jedou domů. Už dva roky se ale objevují lidé, kteří nedostali zaplaceno, bylo jim vyhrožováno násilím a měli hlad.   číst dále Novodobá asanace / Martina Křížková, David Kumerman > NP č.345 > Téma čísla ZIMA SICE PŘIKRYLA METROPOLI SNĚHOVOU PEŘINOU, ALE SOUČASNĚ ZVÝRAZNILA JINDY SKRYTÉ PROBLÉMY. BEZDOMOVCI MAJÍ ČÍM DÁL MÉNĚ MOŽNOSTÍ EXISTOVAT VE VEŘEJNÉM PROSTORU. JEJICH ŘADY SE TÍM ALE NEZMENŠUJÍ. NAMÍSTO SLOVA ŘEŠENÍ SE NABÍZÍ SPÍŠE TERMÍN ASANACE.   číst dále Vesmír v reklamě na McDonald´s / Martina Křížková > NP č.360 > Rozhovor Na jevišti ani ve filmu ji obvykle nepřehlédnete. I když tvrdí, že je jen nástorjem tvůrce - režiséra, zůstává svá. Herečka Simona Babčáková je ovšem těžko k přehlédnutí i mimo světla ramp.   číst dále Doba kamenná / Martina Křížková > NP č.345 > Téma čísla PŘEŽÍT NA ULICI VE MĚSTĚ, JAKO JE PRAHA, NENÍ JEDNODUCHÉ. JEDNÍM Z BEZDOMOVCŮ JE I BÝVALÝ CHEMIK RICHARD NOVÁK.   číst dále S maringotkou navždy / Martina Křížková > NP č.359 > Téma čísla Dodnes jezdí skoro dvě desítky českých cirkusů. Stále se perou o čest a slávu, jak by řekl Eduard Bass, i když obvykle nedosahují proslulosti svých předchůdců. Toto je ale vyprávění o minulosti, kdy příjezd cirkusu do města byl opravdovou událostí.   číst dále Mravenci v Libuši / Martina Křížková > NP č.361 > Fejeton Začalo to dopisem, který přišel starostovi koncem srpna:   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv