NP č.358 > Pošli to dálVrtěti JochemPetr Pospíšil

Mučení zajatců je občas správné a namístě, pokud potřebujeme, aby „pustili“ nějakou tu informaci. Pinochet jistě neužíval zrovna pěkné metody, ale zachránil svou zemi a není „beze cti“. Lidských práv máme až moc, vlastně jediná, která skutečně potřebujeme, jsou práva vlastnická.

 

Ta, která na ně nelze nějak převést, zejména tzv. práva kolektivní, jsou pouhými výhodami, které si přisvojují jakési podivné menšiny, včetně deviantních homosexuálů. A vůbec ta demokracie – možná by bylo nejlepší ji svrhnout a nahradit ideálním systémem, ve kterém budou mít volební právo jen plátci daní, ochotní státu sloužit se zbraní (u mužů) nebo rodit děti (u žen). Nebo v případě krize diktaturou.

To nejsou názory vydavatele nějakého ultrapravicového zinu, ale Romana Jocha, muže, který byl vybrán jako poradce premiéra pro zahraniční politiku a lidská práva. Samorostlého konzervativce s bizarními názory do jeho křesla katapultoval soustavný zájem médií – představoval pro ně zajímavé dráždidlo, osvěžení v moři liberální nudy. A tak dlouho jej zviditelňovali, až se stal respektovanou součástí hlavního proudu.

Aktivisté proti jmenování Jocha protestují, a je tu důvod. Je vskutku skandální, aby měl vliv na lidská práva někdo, kdo je ochoten obhajovat mučení a popírat práva menšin. Jenže… Ve skrytu za pobouřením z Jocha zůstávají jiné kroky nové vlády, které by měly také spouštět alarm, jen nejsou tak křiklavé.

Nejvýmluvnější příklad za všechny – nový ministr životního prostředí Drobil, podle vlastních slov „dýchající za český průmysl“, odvolal nedávno ředitelku České inspekce životního prostředí. Svůj krok zdůvodnil tím, že bude chtít po inspekci posun „více od represi směrem k prevenci“.

Je to asi stejné, jako chtít po chirurgovi, aby přestal do pacientů řezat a raději jejich problémům předcházel – jistěže je správné snažit se nemocem předcházet a i někteří lékaři by určitě měli například doporučovat zdravou životosprávu. Pacientovi potřebujícímu akutní zákrok ale podobné rady už nepomohou. Podobně je jistě třeba „prevence“ ničení životního prostředí, podpora ekovýchovy apod., ale pokud někde k poškozování přírody dochází, inspekce je tu od toho, aby tvrdě, represivně zasáhla.

Nyní bude inspekce jistě přátelštější vůči znečišťovatelům. A nekompromisní Tylová nebude ani dohlížet na mnohamiliardovou ekozakázku. Mediální pozornost ovšem na sebe dál soustředí Joch. Zůstaňte doma, u svých televizních obrazovek. Nic podstatného se z nich stejně nedozvíte.

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Chvála neslušnosti / Petr Pospíšil > NP č.353 > Téma čísla Pro hospodské a novinářskéhlídače morálky je Egon Bondy prostě „estébák“. Pro jiné zase člověk vyšinutý, zmítaný maniodepresivní psychózou. A pro další velký básník, spisovatel, myslitel. Čím z toho byl doopravdy? Bezpochyby vším.   číst dále Zpověď nekuřáka / Petr Pospíšil > NP č.487 > Pošli to dál Vždy jsem se považoval za fanatického nekuřáka. Kouření mi (na rozdíl od mých dvou sourozenců) asi navždy znechutil pohled na otce, jemuž jsem se jinak obdivoval a u nějž jsem nemohl pochopit, že s kouřením chce přestat – a nemůže.   číst dále Sexuální výchova... a její kritici / Petr Pospíšil > NP č.386 > Téma čísla Na nevinná dítka školou povinná se valí promiskuita, sebeukájení a další nemravnosti. Tedy alespoň podle odpůrců sexuální výchovy, kteří požadují stažení tohoto předmětu ze škol. Mají pravdu oni, anebo jejich oponenti, kteří je obviňují z tmářství? V čem je vlastně spor?   číst dále Jste snad z jinýho světa? / Petr Pospíšil > NP č.348 > Kultura | Hudba Bývalý ministr kultury Jandák se nedávno blýskl výrokem, že bigbeat není pořádné umění. Ještěžě neví, že peníze z ministerstva, které ne až tak dávno kontroloval, nedávno podpoříly vydání tří cédéček, které staví jeho uměnovědný postřeh na hlavu. Kdo by čekal, že vydání brněnských legend osmdesátých let Odvážní bobříci a Pro pocit jistoty bude po takové době představovat událost?   číst dále Některé ceny smrdí / Petr Pospíšil > NP č.397 > Pošli to dál Pro některé umělce je státní vyznamenání velkým dnem v životě, pro mnohé nedostižným snem.   číst dále Umí Česko pomáhat? / Petr Pospíšil > NP č.333 > Téma čísla Často slyšíme o české rozvojové pomoci, ať už ze strany státu nebo neziskových organizací. Umí ale Česko účinně pomáhat chudým zemím? Zeptali jsme se Ondřeje Horkého z Ústavu mezinárodních vztahů.     číst dále Bobo for děkan / Petr Pospíšil > NP č.373 > Pošli to dál Jména ministrových poradců znají obvykle jen nemnozí – opravdu zapálení pozorovatelé politického dění a snad i někteří novináři. V případě Ladislava Bátory, který se stal poradcem ministra školství, je ale situace jiná.   číst dále
celý archiv