NP č.355 > Pošli to dálNeuvěřitelná lehkost miliardMartina Křížková

Toho dne se sešly dvě zprávy. V Paříži byla vydražena soška hlavy ženy od malíře a sochaře Amadea Modiglianiho za více než miliardu korun. V Karlových Varech zase demonstrovali hudebníci z místního symfonického orchestru.

 

V případě Modiglianiho šlo o soukromého kupce, u karlovarských symfoniků o lehce zamlžený spor s novým vedením orchestru a snížení dotace od města. Kromě umístění v rubrice kultura tyto dvě informace spojují hlavně čísla. Křehká ženská tvář s protáhlými tvářemi a vystupujícími mandlovými víčky by skoro zaplatila karlovarským občanům novou multifunkční halu. I když anonymní kupec by musel ještě pár stovek miliónů přidat.

Kvůli předražené výstavbě sportoviště s kinem firmou Syner (slavné losování a obvinění z korupce před soudem v Liberci a Praze) či vůbec výstavbě, vedení silně zadluženého města s příjmy o něco málo vyššími než aktuální cena sošky, musí šetřit, kde se dá. I pět miliónů pro karlovarský orchestr. Neuvěřitelná cena za umělecké dílo je stále považovaná za dobrou investici v ekonomicky nejistých dobách. Modigliani hodnotu pravděpodobně neztratí, spíše ještě získá. Karlovarská hala se bude splácet na úkor dalšího života ve městě několik dalších let (a už asi navždy budou karlovarští připlácet na její provoz a údržbu). Utrácet se prostě musí umět.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Při troše štěstí méně / Margita Mucki > NP č.355 > Dějiny přítomnosti V zimě dobře u kamen, o teplo jen bloud by se dělil. Podzimní nevrlo každou osobu v našem okolí pasuje na přenašeče kapénkové nákazy. Jarní romantiku v počtu více než dvou osob nesluší se zmiňovat. Zato léto! Ke spolčování, potkávání, sdružování a kumulaci osob vůbec, bylo evidentně stvořeno.   číst dále Jak jsme hledali superfejetonistu / Jan Stern > NP č.355 > Fejeton Jedna věc nás v naší redakci trápí. Jak málo je v této zemi výborných fejetonistů. Vlastně známe jen jednoho. Ale já tu nebudu věčně, že. A tak jsme se jednoho dne rozhodli uspořádat megakonkurz, jehož úkolem bylo najít novou fejetonistickou hvězdu.   číst dále Zlo, koště a bradavice / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.355 > Téma čísla Primitivové a rozvraceči versus normální a slušní lidé. Rozdělování společnosti na nesmiřitelné tábory obvykle provázelo hledání vnitřních nepřátel. Také současné hony na čarodějnice však mají své inkvizitory a oběti, jejichž role se mohou velmi rychle proměňovat.   číst dále Markétino probuzení / Zuzana Brodilová, Jan Kaňák > NP č.355 > Ženská stránka "Je 31. května 2111, 8:45 ráno. Všem občanům. Za 20 minut zahajujeme pracovní proces. Těšíme se na vaši přítomnost na pracovištích. Opakuji. Je 31. května a za 19 minut zahajujeme pracovní proces," zahlásila 3D tvář moderátorky z několika elektronických ploch rozmístěných na malém libeňském náměstí.   číst dále
celý archiv