NP č.355 > FejetonJak jsme hledali superfejetonistuJan Stern

Jedna věc nás v naší redakci trápí. Jak málo je v této zemi výborných fejetonistů. Vlastně známe jen jednoho. Ale já tu nebudu věčně, že. A tak jsme se jednoho dne rozhodli uspořádat megakonkurz, jehož úkolem bylo najít novou fejetonistickou hvězdu.

 

Prvá kola megakonkurzu „Nový Prostor hledá fejetonistu“ se uskutečnila v Kolodějích, Třebotově, Mokropsích, Nižboru a v Brně. Především konkurz v Nižboru byl doslova masovou akcí, byť 8 z 10 přihlášených sehnal šéfredaktor Budka na poslední chvíli v místní restauraci U Součků. Přesto se téměř podařilo vyfotografovat nával kandidátů, k němuž v úzké chodbičce před nádražním WC na malou chvíli došlo. To by však kolegyně Křížková musela rozeznat alkalické baterky od obyčejných a aspoň někdy zprovoznit svůj digitální fotoaparát. Dříve než došlo k přinesení nových baterií, nával se bohužel rozptýlil, neboť někteří z kandidátů po seznámení s podmínkami megakonkurz vzdali, byť se snažili zachránit si čest tvrzením, že akci, na niž je lákal šéfredaktor Budka, považovali za ochutnávku zdarma.

Série úvodních kol megakonkurzu byla pro porotce velice vyčerpávající. Někteří kandidáti toužící po fejetonistické slávě trochu přecenili své síly. Do „fejetonistické pěchoty“ můžeme směle zařadit příspěvek Honzy Šinágla, který svůj fejeton vepsal do americké vlajky. Použití červeného fixu způsobilo, že text na červených pruzích byl bohužel nečitelný. Byť hlavní smysl šlo dobře pochopit ze slov „spiknutí“, „GRU“, „Milada Horáková“ či „bradavice“.

Ostravák J. Ostravský pobavil svým fejetonkem v polštině, ale porota zůstala nemilosrdná a můj vtípek „přiliš kratke“, jímž jsem snaživce vyprovodil, byl myslím velmi vtipný.

Na poli krátkosti však bodovali i jiní. Fejetonista Š. Švec se pokusil zaujmout svým fejetonem Tři tečky, v němž naplnil očekávání vyplývající z názvu. Porota ocenila vtip, leč zkonstatovala, že na celostátní úroveň to přeci jen nestačí. Ačkoli porotce Pospíšil uznal, že „ještě jedna tečka a stačilo by to na MF Dnes“.

Opravdu do tuhého však šlo v semifinálových kolech. Fejetonisté dostávali náročné úkoly typu „napiš honorovatelný blaf za deset minut“ apod., které měly otestovat jejich připravenost na reálnou novinářskou praxi. Bohužel však také propukly první aféry. Ukázalo se například, že semifinalista Groman psal scénáře ke gay pornu, soutěžící Slačálek k fekal pornu a fejetonistka Vochocová dokonce k hekal pornu (tedy tzv. rozhlasovému pornu). Nepěkná kauzička nám propukla rovněž poté, co se ukázalo, že jeden z nadějných uchazečů kdysi psal do magazínu o SM. Později se sice ukázalo, že nešlo o sadomaso revue, ale o Svět motorů, nicméně brzy ke Světu motorů přibyl i Signál a Obrana lidu a v nadějném tvůrci byl nakonec odhalen scénárista seriálu Chlapci a chlapi, což se ukázalo jako totální handicap. Tvůrce se sice snažil chvíli kličkovat a tvrdil, že šlo o gay porno z vojenského prostředí, avšak repríza na Primě, s níž už autor nepočítal, ho poslala definitivně do kolen.

Sérii skandálů pak završila fejetonistka Bubnová, o níž vyšlo najevo, že kdysi vydala básnickou sbírku, kde se cele obnažila. Brzy také začala šuškanda o vztazích mezi soutěžícími. Ukázalo se, že talent Boháček se zakoukal do závorek kolegyně Podzimkové a na veřejnost vypluly i snímky, jak jí šahá na klávesnici. Deník Mokropecký šturm posléze referoval o houstnoucí atmosféře mezi soutěžícími pod titulkem „Vrazí si přechodníky mezi žebra?“ Což jistě komentáře nepotřebuje.

Vyhlášení semifinálového verdiktu samozřejmě přineslo i nějaké ty slzičky, zvláště po nástupu pylového období jasanu a břízy, ale do velkého pražského finále v Homeless-aréně mohli postoupit opravdu jen ti nejlepší.

Tři vybraní finalisté měli napsat fejeton, v němž by představili sebe a svůj život. Fejeton „Od pádu Špíglu sem na pracáku“ porota nehodnotila moc příznivě, byť ocenila určitou syrovost podání. Fejeton „V každé redakci jsem byla oblíbená a ze sexuálního harašení nedělám vědu“ vzbudil nadšení především u šéfredaktora Budky, ale já jako externista jsem byl spíše zklamán. Triumfoval nakonec autor fejetonu „Pro charitu dělám vždy zadarmo“. Porota musela uznat, že s jeho přístupem se ještě nikdy nesetkala. Právě tento autor, jehož jméno mi již bohužel vypadlo, si odnesl hrdý titul „Nový superfejetonista Nového Prostoru“.

Nakonec, jak jste si asi povšimli, na fejetonistické stránce zůstávám já. Avšak úspěch celé akce byl tak fenomenální, že již chystáme megakonkurz „Nový Prostor hledá superfejetonistu 2“. Protože, jak jistě uznáte, nových talentů není nikdy dost.

 


autor / Jan Stern VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesplněná očekávání / Jan Stern > NP č.331 > Fejeton Drazí, musím se vám svěřit. Mám takový malý problém s navazováním kontaktů s opačným pohlavím. Dlouho jsem si kladl otázku, kde je zakopaný pes. A tuhle jsem vám ho vykopal. číst dále Sebezraňováním a askezí k neobyčejné hojnosti / Jan Stern > NP č.323 > Rozhovor Poslouchat Jana Kellera člověku na klidu nepřidá. Uvědomí si jak křehká je slupka naší vyspělé civilizace a nesamozřejmý blahobyt, který si užíváme. Za fasádou rozumu dřímá barbarství hrozící zahubit naše skvělé výdobytky. číst dále O Američanech, agentech a jiných záhadách / Jan Stern > NP č.343 > Fejeton Milí Češi, řeknu vám, máte svoje záhady. A nemyslím tím teď záhady typu světelných jevů v jihlavském podzemí, nacistických létajících talířů vznášejících se na konci druhé světové války nad Letňany, štěchovického pokladu, k jehož vyzvednutí scházejí několika výpravám poslední haléře, případně tajuplně nabitého diáře poručíka Ludvíka Zifčáka v chladných listopadových dnech roku 1989.   číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále Rakeťák / Jan Stern > NP č.452 > Fejeton Život muže je neskonale těžší než život ženy. Je ale zvláštní, že ženy to netuší a i zcela průzračným a nezlomným argumentům v této otázce čelí s dětinskou naivitou. číst dále Dobře vypečené gestapíčko / Jan Stern > NP č.454 > Fejeton Možná tomu nebudete věřit, ale jsou věci, o kterých se mi žertuje těžko. Ovšem nejspíše vás překvapí, které to jsou, či spíše, které to nejsou. číst dále Budíkové zákony / Jan Stern > NP č.457 > Fejeton Velké dějiny a děje jsou řízeny zákony, jako je Archimédův zákon, Ohmův zákon, zákon dědičnosti, zákon nabídky a poptávky, Starý zákon, Nový zákon, eventuálně vor v zakoně. No jo, ale co děje malé? Naše všednost? Jí badatelé a proroci zatím pozornost věnují jen malou. Přesto se lidé odpradávna pokoušejí zákon, který ji řídí, pojmenovat. číst dále Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv