NP č.347 > Pošli to dálCézaropapismus na HraděAlexandr Budka

Habemus papam, chtělo by se zvolat. Po měsících nejistoty už tedy víme, kdo nahradí arcibiskupa Miloslava kardinála Vlka a převezme 10. dubna pražskou arcidiecézi.

 

Celá záležitost vzbudila nebývalý zájem novinářů, kteří se jinak o církevní záležitosti nezajímají a pohříchu jim nerozumí. Arcibiskup Vlk již přesluhoval a několikeré odklady a tajemné mlčení Vatikánu slibovaly vítanou senzaci. Co bylo příčinou odkladů a jaké bouřlivé děje se odehrávaly v zákulisí se už asi nedozvíme. Církevní hodnostáři nikdy nebyli příliš sdílní, proč taky, když oni novináře k dosažení svých funkcí nepotřebují. Navíc je zde silná tradice držet vše pěkně pod pokličkou a řešit problémy v rámci „rodiny“.

Pražský arcibiskup je funkce veskrze politická. Kdo ji zastává, musí jemně vyvažovat všechny vlivy a proudy, kterých v církvi katolické není málo. Jistě je třeba brát ohled i na příslovečné prosté moravské stařenky, které složité otázky duchovních hodnot v postmoderním světě jen zbytečně znejišťují.

Jmenování Dominika Duky je rozhodně dobrou zprávou, zvláště uvědomíme-li si možné alternativy. Spekulovalo se například o předsedovi České biskupské konference, olomouckém arcibiskupovi Janu Graubnerovi. Ten je považován za ukázkového konzervativce. V první půli devadesátých let například proslul tažením proti mládežnickému časopisu AD, vydávaném Salesiány, který se mu nezdál dostatečně pravověrný. Nakonec se mu ho podařilo spolu s dalšími biskupy udolat, takže mládež včetně té katolické už nic nerozptylovalo od četby Bravíčka.

Mezi přednosti nového arcibiskupa patří nejen ona často zmiňovaná diplomacie. Je také velmi vzdělaným biblistou, což mezi katolickým klérem není právě obvyklé. Sympatie vzbuzuje i jeho pobyt ve vězení a tajné vysvěcení, zvláště když tolik jeho kolegů biskupů získalo své funkce ještě před listopadem. Co však poněkud zaráží, je oboustranně zdůrazňované přátelství s Václavem Klausem. Na jednu stranu se nelze divit, na Hradčanech si budou téměř koukat do oken a nového arcibiskupa čeká mnoho ožehavých jednání, při kterých se politická podpora bude hodit. Přesto se vkrádá podezření, že prezidentovy úmysly nejsou tak úplně čisté a arcibiskup se nějak podezřele snadno propůjčuje k jejich legitimizování. Vždyť kdo by si nepamatoval Klausovy výroky o tom, že církev je mu rovna svazu zahrádkářů. Nehledě k tomu, že je husita, nikoli katolík a to ještě jen matrikový, ne praktikující. I když, pravda, na otevírání nové budovy Husitské teologické fakulty před lety dorazil.

Co je tedy příčinou tohoto podivuhodného obratu? Možná náš prezident touží po propojení moci církevní i světské. Závidí snad hlavám států, které jsou zároveň nejvyššími představiteli národních církví? Není pochyb, že duchovní posvěcení dodá moci více lesku a pozdvihne ji z upachtěné účelovosti, s jakou byla vybojována. Není-li možno se duchovní autoritou přímo stát, je třeba alespoň s ní pěstovat úzké styky. Přeci jen prohlásit se za božstvo či zakládat vlastní církev je trochu nepraktické. A pěstovat zdání, že je prezidentem i tak trochu z boží vůle, vyhovuje oběma stranám, církvi poskytuje alespoň vzpomínku na byvší mocenské postavení.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Výrobci dluhů / Alexandr Budka > NP č.343 > Reportáž Exekuce jsou stále závažný problém. Nejde jen o to, že v časech krize a nejistoty roste množství dluhů. Jestli si myslíte, že zrovna vy žádné dluhy nemáte a nemusíte se tedy bát, jste na omylu!   číst dále Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Kapesní průvodce levného bydlení / Alexandr Budka > NP č.338 > Téma čísla Bez kulturních statků se leckdo docela dobře obejde, v jídle se lze uskromnit a oděv se vždy najde, zvláště pokud se nehledí na módu. Bez střechy nad hlavou se ale v našich zeměpisných šířkách obejít nedá. Jaké jsou u nás možnosti "nízkonákladového" bydlení?   číst dále Maloměsto, kam se podíváš / Alexandr Budka > NP č.364 > Téma čísla Malé je milé, tvrdí jedna vlivná kniha o trvale udržitelném rozvoji. Platí to ale i o městech? Označení „maloměsto“ má v sobě citelný negativní nádech, ačkoli život v něm může být o dost příjemnější než v přelidněném velkoměstě.   číst dále Tichý vítr z hor / Tomáš Havlín, Alexandr Budka > NP č.383 > Rozhovor Jaromír Švejdík je na první pohled nenápadný člověk. Ale při bližším ohledání za ním stojí nejen kapela Priessnitz a netrpělivě očekávaný Alois Nebel, ale v jistém smyslu i celý „magický“ Jeseník.   číst dále Krotitel orchestrů / Alexandr Budka > NP č.376 > Rozhovor Marko Ivanović se proslavil spoluprací na uvedení Dobře placené procházky v Národním divadle, režírované Milošem Formanem. Skladateli, dirigentovi, učiteli, vedoucímu skautů a praktikujícímu katolíkovi se tak otevřela možnost v Česku záviděníhodná. Dělat a uživit se bez kompromisů tím, co ho baví.   číst dále Tulák na vlnách / Alexandr Budka > NP č.380 > Téma čísla Petr pochází z Ostravy a s prošedivělými vlasy a v pestrobarevném oblečení vypadá jako typický veterán květinových dětí. Je dost těžké si představit, že se v něm skrývá protřelý mořský vlk, který brázdil více jak tři roky Atlantik na vlastnoručně vyrobené plachetnici.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv