NP č.340 > Pošli to dálChobotnice z plzeňských práv, díl druhýJaroslav Fiala

Po sérii podezření z udílení „rychlotitulů“ pro politiky, policisty a vysoké státní úředníky nabírá plzeňská kauza dalších nevídaných rozměrů.

 

Akreditační komise, jež prověřuje situaci na tamější fakultě a v jejímž čele stojí známá politoložka z pražské VŠE Vladimíra Dvořáková, totiž upozornila, že propojení fakulty s Ústavem státu a práva a advokátní kanceláří bývalého proděkana Milana Kindla může znamenat ohrožení bezpečnosti státu. O co jde? Existuje totiž podezření, že Kindl figuroval u státních zakázek, kde vypracovával právní posudky – zejména u tzv. „zakázky století“, týkající se ekologických zátěží. Kindl se na tiskové konferenci, kterou uspořádal, hájil tím, že o ničem neví. Týdeník Respekt a Lidové noviny však poté přinesly informaci, že loni vypracoval pro vládu znalecký elaborát, který posuzoval, zda smlouva, kterou ministerstvo financí nabídne vítězi rekordní zakázky, neodporuje zákonům. Problém je, že se jedná o velmi zamotanou záležitost. Kindl umí mluvit a působí dojmem sympaťáka, který chtěl podle vlastních slov pro studenty „fakultu s lidskou tváří“. Jak by mohl být tento akademik s majestátním dlouhým bílým plnovousem sprostý podvodník? A co víc, ten, kdo se pokusí celou věc rozmotat, bude mít proti sobě partu zdatných právníků. Bude též obtížné zaručit, zda některý z potenciálních vyšetřovatelů nebude nějak s podezřelými propojen a zda se třeba i proto nepodaří celou záležitost zamést pod koberec. Dosavadní praxe české justice navíc dává tušit, že se vše notně protáhne. Teď by zřejmě měl nastoupit nějaký nový Corrado Cattani. Jenže jsme v Čechách a šéfka akreditační komise Vladimíra Dvořáková už čelí hrozbě trestního oznámení.

 


autor / Jaroslav Fiala VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

O mostech mezi hudbou a lidmi / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.379 > Téma čísla Spojení hudby a nejmodernějších technologií může vyústit do vzniku pozoruhodných nástrojů, léčby těžkých nemocí i poznávání sebe sama. Americký skladatel Tod Machover se o to pokouší už řadu let v sepjetí s vírou v lidskou tvořivost a změnu k lepšímu.   číst dále Když chybí sny / Jiří Růžička, Jaroslav Fiala > NP č.425 > Dějiny přítomnosti Řekne-li se ostalgie, leckdo si vybaví nekritické vzpomínání na bývalý režim, anebo dokonce nebezpečí „ztráty paměti“ (té správné). Je tomu ale opravdu tak? O čem vypovídá obliba kultury z dob reálného socialismu? číst dále Odhalování zločinů nedělá z člověka antisemitu / Markéta Vinkelhoferová, Jaroslav Fiala > NP č.377 > Rozhovor Komiksového kreslíře a novináře Joe Sacca jsme potkali v Miami, kde představoval svou knihu Gaza: Poznámky pod čarou dějin. Vypadal docela jinak než postava v brýlích bez očí s masitými rty, známá z jeho komiksů. V následujícícm rozhovoru jsme se věnovali hlavně Palestině.   číst dále Zlo, koště a bradavice / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.355 > Téma čísla Primitivové a rozvraceči versus normální a slušní lidé. Rozdělování společnosti na nesmiřitelné tábory obvykle provázelo hledání vnitřních nepřátel. Také současné hony na čarodějnice však mají své inkvizitory a oběti, jejichž role se mohou velmi rychle proměňovat.   číst dále
celý archiv