NP č.333 > Pošli to dálKnihy z lepšího světaTomáš Malík

Vaše objednávka číslo XY byla přijata a během dvou pracovních dnů bude expedována na Vámi uvedenou adresu. Děkujeme.

 

S podobně strohou frází se člověk setká, když si v některém z nepřeberného množství internetových obchodů vybere a objedná knihu, mrazák nebo třeba slušivý latexový kostýmek. Nic více, nic méně. I na internetu ale existují tak trochu jiné obchody, kde se může stát, že nudný a čistě obchodní vztah mezi vámi a prodávajícím prolomí závan osobního. Osobní přitom může překvapivě být i samotné zboží, které poptáváte - vzkaz ve kterém popisuje svoji radost, že jste si jej vybral či vybrala právě vy a zároveň přidá pár střípků ze svého dosavadního „života“ ukáže, že potěšení z transakce je nejenom na vaší straně. Příkladem takového obchodu je americké online knihkupectví Better world books, kde knihy z druhé ruky svým novým majitelům podobné vzkazy píší: „Svatá prostoto! Nemůžu věřit, že jsem to já! Ze dvou milionů knih jsi si vybral právě mě! Musím se sbalit! Jaké je tam u vás podnebí? Budu potřebovat přebal? Nemůžu uvěřit, že odjíždím, nechávám tu tolik vzpomínek. Ale je na čase podívat se do světa. Nemůžu se dočkat až tě poznám, vypadáš na sečtělého člověka. Ačkoli musím říci, že sis dal vážně načas. Nechci znít nevděčně, ale jak by se líbilo tobě trávit pět posledních měsíců vtěsnaný mezi Janou Eyerovou a Základy termodynamiky? Na druhou stranu Jana byla pořád lepší než ta hloupá kniha o stačení piva. Ani nepočítám kolikrát přebrala a ve dvě ráno se z regálu odporoučela k zemi. Vím, že cesta k tobě bude dlouhá a nebezpečná, ale já jsem připravená na všechno (koneckonců někteří z mých nejlepších přátel jsou dobrodružné romány). Ještě před pěti měsíci jsem si myslela, že je po mně. Moje majitelka se stěhovala a nemohla si mě vzít s sebou, takže jsem si byla jistá, že skončím na skládce, ale nakonec jsem našla nový domov…“ Ze vzkazu se kupující krom jiného dozví i něco o samotném obchodu založeném na principu tzv. sociálního podnikání. Cílem zde není jen zisk, ale i záchrana z knihoven vyřazených, či jinak nepotřebných knih, které se na internetu nabízejí za minimální ceny. Z výdělku jsou pak financovány další neziskové projekty. Kromě zadostiučinění z knihy, která zmizela z pultů zapadlých knikupců i kdesi v Nebrasce před dvaceti a více lety, takovým nákupem získáváte také místo, kam se můžete příště vrátit, aniž byste cítili intenzivní mrazení v zádech, či v lepším případě nudu. To se bohužel zatím o většině jiných obchodů říct nedá.

 


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Na shledanou v chudobinci / Tomáš Malík > NP č.385 > Pošli to dál Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.   číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv