NP č.329 > Pošli to dálOrdo lumen odborníkPetr Pospíšil

Vládě bez politického mandátu se někdy říká vláda úřednická nebo též „vláda odborníků“. Právě toto označení je dobrý marketingový tahák vzhledem ke zvuku, jaký slovo „odborník“ má. Zatímco označení „politik“ vyvolá ve velké části společnosti představu zkorumpovaného nýmanda (často právem), „odborník“ je vnímán jako někdo, kdo rozumí své věci, a proto si zaslouží důvěru. Jestli je tato důvěra zasloužená, ale často zjistíme až tehdy, pokud se daným odborníkům podíváme trochu na zoubek.

Náměstkem ministra vnitra se má stát Jiří Komorous. Jeho proslulost je založená na pečlivě budovaném obrazu tvrdého muže čelícího nebezpečí a zlu v podobě drog. Nedávno od policie odešel a jako správný odborník své znalosti, kontakty a mediální slávu zprivatizoval: založil si firmu na hledání dětí na drogách. Komorous ví, jak silný je strach o potomky, a tak veřejně řekl, že cenu určuje pozoruhodným způsobem: „v podstatě se ptáme, co můžete dát? Na kolik si ceníte život svého dítěte?“ Jako správný profesionál rovněž dokázal bleskurychle zpeněžit svou proslulost vydáním pamětí.

Daňoví poplatníci ovšem nemuseli Komorousův odchod do soukromé sféry oplakávat dlouho, už po pár měsících je zpět ve státních službách a na významném místě. V roli ministerského náměstka bude moct zužitkovat i svůj rozhled a zkušenosti z „rytířského řádu“ Ordo lumen templi, založeného bývalým bardem rasistických skinheadů Danielem Landou.

Tisíce lidí se během druhé květnové soboty setkaly v Praze, aby demonstrovaly za legalizaci marihuany, pouhý den poté, co se v médiích objevila zpráva o Komorousově nečekaném nástupu na ministerstvo. S tímto známým propagátorem represe se spíše než racionální drogové politiky dočkáme policistů ve středověkých hábitech věnujících se boji proti „zlu“.

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

The prophet motive / Kevin Gopal > NP č.329 > Světozor For years politicians and leading bankers accused gillian tett of scaremongering as she highlighted the high risk gambles the worlds foremost financial institutions were taking. In the aftermath of the ensuing financial collapse however, kevin gopal finds the newly crowned journalist of the year anything but smug.   číst dále Lekce seznamování pro nepříliš pokročilé / Jan Stern > NP č.329 > Fejeton Ahoj kamarádi, Život každého z nás ovlivní nějaký klasik. V mém případě tím klasikem byl dr. Radim Uzel. Kdysi jsem si v jeho článku přečetl, že muži už to mají dobré, že už dávno pominula éra balení žen, že pánové již nejsou těmi aktivními při seznamování a že v našich časech si ženy samy vyberou a klofnou, co potřebují.   číst dále Pravidla chudoby / Alexandr Budka, Jakub Šlajs > NP č.329 > Téma čísla Krize sociálního státu prý vězí v jeho finanční náročnosti. Málokdo se přitom ptá, jestli se daří naplňovat jeho základní cíl, tedy odstraňovat nebo alespoň zmírňovat hudobu. jakoby nám stačilo, že u nás nikdo neumírá hlady.   číst dále Rozcupovaný antisemitismus? / Jiří Ptáček > NP č.329 > Kultura | Výtvarné umění Výstava Petra Fusse v pražském nod skončila půl hodiny po otevření. Skupina návštěvníků ji rozcupovala na znamení nesouhlasu s údajně antisemitským obsahem.   číst dále

Nejčtenější články autora

Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Nezastavujme v půli cesty! / Andrea Novotná, Petr Pospíšil > NP č.370 > Pošli to dál Vážený ministře financí (nebo kdo to u nás vlastně rozhoduje o pojmenování veřejných budov a prostranství), píšeme Vám v reakci na návrh některých pražských aktivistů, kteří již poněkolikáté odvážně a srdnatě prolomili atmosféru zastydlého čecháčkovství.   číst dále Běžný pojem spravedlnosti / Petr Pospíšil > NP č.485 > Pošli to dál Už loni v dubnu proběhla halasně vyhlašovaná policejní akce Fénix. Zatímco mytický ohnivý pták téhož jména prý vstane z popela, policejní akce se spíše do popela propadla. Z velkolepě vyhlašovaného odhalení celorepublikové sítě nebezpečných anarchistických teroristů zbyla pětičlenná skupina, která se scházela v bytě s dvěma policejními agenty. Zatímco agenti tvrdí, že dva členové skupiny plánovali útok na nákladní vlak, členové skupiny říkají, že se stali objektem policejní manipulace a že s agenty „hráli hru“ ve snaze je odhalit. K žádnému útoku přitom nedošlo. číst dále Zpověď nekuřáka / Petr Pospíšil > NP č.487 > Pošli to dál Vždy jsem se považoval za fanatického nekuřáka. Kouření mi (na rozdíl od mých dvou sourozenců) asi navždy znechutil pohled na otce, jemuž jsem se jinak obdivoval a u nějž jsem nemohl pochopit, že s kouřením chce přestat – a nemůže.   číst dále
celý archiv