NP č.519 > HerbáriumŠalvějJana Vlková

Salvia - královna svatojánské kytice nejen pro své snové obsahové látky, ale i pro svou nebesky modrou barvu.

Šalvěj je vytrvalá bylina původem ze Středozemí, která se však snadno pěstuje i u nás. Jejími nejbližšími planě rostoucími sestrami jsou šalvěje luční, hajní a přeslenitá. Bylina patří do hluchavkovitých, což je dobře vidět na květu. Planě rostoucí šalvěje mají dobrý magický potenciál, pěstované spíše kulinární.

 

Co s ní v kuchyni
Rostlina je velmi aromatická a uplatní se především jako koření. Nejzajímavější je použití do teplých pokrmů. Snítky se běžně přidávají k pečenému či dušenému masu. Listy se mohou i smažit. Nejjednodušší a pravděpodobně nejznámější jsou smažené lístky používané na těstoviny v italském receptu salvia e burro. Použít se dají i nejrůznější těstíčka. Takto osmažené lístky se mohou mlsat jako snack nebo použít do česnekové polévky. Mimochodem česnek je další nezbytná svatojánská bylina.

 

Květy se mohou zapojit i do sladkých dezertů. Dobře vyniknou ve společnosti máslových krémů, šlehačky nebo bílkových cukrovinek.

Ze šalvěje se také vaří čaje, ale ty jsou považovány spíš za léčivé než za součástí menu. Rostlina obsahuje nejrůznější látky, které jí propůjčují nezaměnitelné aroma i vlastnosti, ale také thujon, neblaze proslavený prokletými básníky. Ale všechno je otázka množství a nic se nemá přehánět. Verlaine si dával nejspíš svou dávku thujonu v absinthu k snídani, obědu i večeři, a to sedm dní v týdnu.

 

Co se o ní povídá

Jméno šalvěj je odvozeno od latinského salvare – zachraňovat či léčit. Výčet léčivých schopností by byl moc dlouhý, ale můžeme zmínit například dezinfekční působení v dutině ústní. Podle magických signatur, které věří, že rostlina léčí ten orgán, kterému se podobá, zde máme jednoduché vysvětlení: květ připomíná otevřená ústa, list jazyk. Odvary se běžně používají na zubní infekce. Bylinka také upravuje menstruační cyklus a podporuje početí. A konečně ke starobylým pověrám se vztahuje i povzdech „Když zmírá v zahradě šalvěj, umírá pán domu nebo už je mrtvý“ či preventivní rada „Chceš-li být dlouho naživu, jez šalvěj“. 


autor / Jana Vlková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kontryhel pastvinný / Jana Vlková > NP č.518 > Herbárium Alchemilla monticola Rostlina, kterou skoro každý pozná, ale skoro nic o ní neví. číst dále Fenykl obecný / Jana Vlková > NP č.520 > Herbárium Foeniculum vulgare - Šťavnatá zelenina má planě rostoucího a velmi nepodobného pradědečka. Botanik vidí jediný rostlinný druh. číst dále Řebříček obecný / Jana Vlková > NP č.521 > Herbárium Achillea millefolium - Roste prakticky všude – na lukách i v pangejtech. Znají ho skoro všichni, ale mnozí mu přezdívají žebříček. číst dále Slunečnice roční / Jana Vlková > NP č.523 > Herbárium Helianthus annuus - Květy slunečnic patří k těm nejfotogeničtějším. Jako příklad heliotropismu nechybějí v žádné učebnici botaniky. Za sluncem se otáčejí ale pouze tehdy, dokud plně nerozkvetou. Mají na tisíce odrůd. číst dále Proskurník lékařský / Jana Vlková > NP č.522 > Herbárium Althaea officinalis - Léčivka k ocucání. Květy má k elegantní dekoraci a kořen k léčení či hříšnému mlsání. číst dále Pelyněk černobýl / Jana Vlková > NP č.524 > Herbárium Artemisia vulgaris - Pelyněk je symbolem hořkosti, ale na druhou stranu prý umí klidnit agresivitu. Tolik mýtů a přirovnání jej provází, že by to bylo na diplomovou, možná i doktorskou práci. číst dále Maceška, dáma s neobyčejnou pověstí / Jana Vlková > NP č.525 > Herbárium Viola × wittrockiana - Květina, kterou mnoho lidí spojuje výhradně se hřbitovní výsadbou, se prodrala do nejlepších hipsterských restaurací. Tak rozporuplnou rostlinu potkáte málokdy. číst dále Barborka až do Barbory / Jana Vlková > NP č.526 > Herbárium Barbarea vulgaris - Urputný plevel? Ano. Ale také jedna z kulinářsky nejzajímavějších rostlin podzimu. Raší brzy zjara, brzy také kvete, ale má úžasnou druhou sezonu. Jako by byla rozumnou ženou, která se rozvine, teprve když má vystaráno – děti jsou z domu, je čas žít. Na podzim pučí a roste do krásy; to už se nemusí starat o květy a semena. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv