NP č.496 > PovídkaMé jméno je NikdoIvan Adamovič

Ten den bylo pondělí a myšlenky na následujících pět dní byly stejně černý jako moje vystydlý kafe na stole. Nikdy nevíš, co ti vnitřnosti města vyvrhnou do kanclu. Ale smrdí to vždycky. Tohle mi táhlo hlavou, když mi ten chlápek zaklepal na dveře.

No pojďte si další. Číslíčko dejte sem na hromádku a povězte mi, co si přejete.
Dobrý den. Chtěl bych ... zmizet.
Fajn, tak zmizte.
Né, počkejte, vy mi asi nerozumíte. Potřebuju změnit identitu. Někam se uklidit. Zamést za sebou. No tak jsem si říkal, že začnu jménem. A příjmením. To tady děláte, ne?
Jistě, za poplatek tisíc korun. Za jméno. Za příjmení dalších tisíc.
Ano, peníze jsou ten nejmenší problém. Tak já bych tedy prosil Josef Nikdo.
No počkejte... Nikdo... hm... to si budete muset ještě vyplnit tady tu žádanku a my to pošleme paní Knappové. Ale nejspíš to neprojde. Neprošla už mnohem běžnější jména.
Aha, hm, a nešlo by to nějak... obejít? Jako že už to mám schválené?
Podívejte, milej pane, tu obálku, co mi tu postrkujete po stole, si zase vezměte zpátky, matrika je seriózní úřad, ne koňský trh. Já se zkusím u paní přimluvit. Pak tam musíte mít důvod změny.
To je jaksi něco, co vám tak úplně nemůžu říct. Ani napsat. Ale je to opravdu urgentní. Jde o život.
Já vám vlastně nesmím radit, ale lidé obvykle uvádějí důvody náboženské.
Myslíte jako když se někdo chce jmenovat Ježíš?
To přímo ne, to pak rovnou volám na úplně jiné oddělení. No, jak bych vám to... víte, jsme ateistická země, v náboženských důvodech se tu nikdo pořádně nevyzná, školení jsme na to nedostali, tak co. Líbilo se mi, co mi tu jednou jeden klient vyplnil. Můžete to zkusit také, my mu to uznali. Napište, že očekáváte brzký konec světa a že nás v tu chvíli bude všechny volat Bůh pravým jménem. No a že vy cítíte, že vaše pravé jméno je... jak to tam máte? Josef Nikdo.
Děkuji, jste neobyčejně laskavá.
Jen vás chci upozornit, že rodné číslo vám zůstane původní.
Cože?
No jistě, víte, jaký bychom pak měli holubník v papírech? Holubník také nejsme. Jsme státní úřad, pane. Ledaže...
Ledaže?
Existuje výjimka, kdy se dá změnit i rodné číslo. Ale to se týká jen programu na ochranu svědků. To byste musel být, co já vím, plácnu, třeba svědkem vraždy.
No to jste jaksi uhodila hřebíček na hlavičku.
Prosím?
Já totiž byl svědkem vraždy. Viděl jsem to všechno. Až děsivě zblízka. Ale to už jsem vám prozradil hodně.
No a hlásil jste to doufám na policii?
Kristepane, ještě to tak.
Ale to je vaše povinnost.
Mám snad právo nevypovídat, ne? Sakra. Promiňte, to zvoním já. Tenhle hovor prostě musím vzít. Tak co, uklizeno? Jak příplatek, za co? Já myslel, že jste zrovna na tohle experti, že vám volají pozůstalí, když najdou... No dobře dobře, za ten mozek bude doplatek. Koberec spalte, žádná čistírna. Cože? Jaká mlčenlivost? Mega extra? Hele, neserte mě, nebo si zajistím takovou mlčenlivost, že už nikdy nic nikomu neřeknete. ... Jasně, rozumím. Jo, sem v klidu. No tak tam pošlete ty ukrajinský uklízečky, když je to na vás moc eklhaft. Ježiš já nevím co pak s nima, kupte jim třeba jednosměrnou letenku zpátky na Ukrajinu. Nebo si nějak poraďte. Dopiči, myslel jsem, že volám profíkům. Zavolejte, až budete mít hotovo. Nashle!
Hotovo?
Jak to myslíte? Jo tak, ano, promiňte, tohle opravdu hořelo, sám nemám rád, když si někdo přede mnou vyřizuje soukromé hovory. Přísně soukromé, rozumíte?
Jistě. Ehm. Chápu. Tak tady to máte připravené a ještě prosím podepište informovaný souhlas.
S čím zas?
Že můžeme vaše údaje, staré i nové, použít při nutném zpracování osobních údajů.
Moment, já tady čtu drobným písmem v bodě 46, že můžete zjištěné údaje poskytnout i třetím osobám. To je kdo?
Kdokoli zaplatí a bude se mu hodit databáze klientů. Třeba na propagaci zboží a služeb. Chápejte, jsme státní úřad, bez alternativního financování bychom se neuživili. Takže... možná bych si tu vaši obálku přece jen vzala. Po všem, co jsem slyšela, mi něco říká, že nebude poslední.
Hm, rozumím. Poslyšte... co děláte dnes večer po práci? Mám v Brdech lesní chatku, úplná samota. Teď myslím bude i perfektně uklizená. Neuděláme si malý výlet? A víte co? Bude to takové naše malé tajemství, ano?


autor / Ivan Adamovič VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Umění na půl cesty / Ivan Adamovič > NP č.520 > Téma čísla Jedenáctitisícový Humpolec má od letošního dubna galerii, jakou mu může závidět i Praha. Popřípadě Brno. číst dále Mikropříběhy z ulice / Ivan Adamovič > NP č.526 > Kultura Na Facebooku existují nejrůznější zájmové skupiny. Jednou z nejaktivnějších je skupina Odposlechnuto v Praze. Sbírají drobné historky a útržky rozhovorů, které zazní v pražských ulicích, a chlubí se svými úlovky ostatním. Nyní vyšly nejlepší úlovky tiskem ve stejnojmenné knize. Můžete si ji objednat na dotyčné facebookové stránce nebo koupit v kavárně Jirásek u stanice metra Bořislavka. číst dále WTF Ivana Adamoviče: Řád, nebo neřád? / Ivan Adamovič > NP č.512 > Novinky / Kultura Spisovatel se často musí stylizovat i do nejrůznějších grázlů a ventilovat jejich myšlenky, i když jsou v rozporu s jeho vlastními a se všeobecnou morálkou. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Nic víc nepotřebuju / Darek Šmíd > NP č.496 > Téma čísla Jak se žije české minimalistické youtuberce, která pracuje z jakéhokoli místa na Zeměkouli. číst dále Jeden systém vládne všem / Darek Šmíd > NP č.496 > Téma čísla Udržme si příčetnost ve spleti internetových hesel číst dále Vyčistili jsme Petřín! Líbání povoleno! / Jakub Yellen > NP č.496 > Novinky z ulice Přijal jsme výzvu Českého svazu ochránců přírody a zúčastnil se akce Ukliďme Česko. číst dále Ode dneška už napořád! / Jakub Yellen > NP č.496 > Téma čísla Za spisovatelem Josefem Formánkem jsem přijel do Ústí nad Labem jako přepracovaný, uhoněný pes, který by se tak rád šel koupat do řeky, tak rád by se proběhl lesem, tak rád by vyvalil břicho na slunce, ale nemůže, protože zrovna musí dělat něco jiného. „Jakube, podívej se na mě,“ řekl Josef, natáhl ruku k mému čelu a luskl prsty. „Od teď máš prázdniny. Už nic nemusíš. Jen si užívej...“ Debordelizace mého nitra se po tomhle rozhovoru rozjela jako nákladní vlak z kopce. číst dále
celý archiv
//