NP č.476 > Pošli to dálApríl po ChebskuTereza Virtová

resized/img/clanky/801x268c-2b41-2310-header.jpg

„Na místě kláštera na Spáleništi, jehož demolice začíná právě dnes, a na pozemcích v jeho sousedství vyroste největší zábavní park v České republice – Ocean park Cheb. Smlouva o jeho vybudování byla podepsána během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice,“ píše prvního dubna Tomáš Ivanič z odboru kanceláře starosty Chebu.

Jestli vám na tomto aprílovém žertu nepřijde nic vtipného, nejste jediní. Nevydařené žerty však doprovázejí osud bývalého kláštera Milosrdných sester už nějakou dobu. Rozsáhlý moderní klášterní komplex s kostelem nechal řád sester sv. Kříže vystavět ve třicátých letech minulého století, od padesátých let sloužil jako kasárna a od devadesátých let chátrá. Vlastní jej soukromý investor, který ho nabídl městu na prodej za 20 milionů korun. To takovou nabídku označilo jako neakceptovatelnou, takže majitel začal na apríla bourat.

„Musím přiznat, že bourání jednoznačně vítám. Mít na vstupu do města zchátralé ruiny, to není nic, o co bychom stáli. Na začátku loňského roku se navíc z kláštera začala po městě šířit žloutenka,“ připomíná starosta Petr Navrátil tzv. epidemii Klášter, které teď má definitivně zatnout tipec bourací četa. Starosta identifikoval další zaručená ohniska šíření nákaz po městě – hlavně budovy, kde přespávají lidé bez domova a drogoví uživatelé – a všem předepisuje stejnou léčbu demolicí.

Tomu, aby měl teď investor prázdnou parcelu, se ale postavilo do cesty ministerstvo kultury, které rozhodne, zda se dnes asi nejmladší klášter v Česku má stát památkou. Přestože by bourání mělo až do rozhodnutí ministerstva ustat, pokračuje zvesela dál. Hrozící pokutu dva miliony korun vlastník raději riskne, protože už se domlouvá s developerem na postavení bytů a obchodního centra. Škoda, že se ministerstvo, které dostalo žádost o zařazení objektu do památkového fondu skoro před rokem, rozhoupalo až teď. Doufejme, že tato opožděná aktivita shůry bude poslední v plejádě absurdit, které klášter, nebo teď už spíš jeho zbytky, potkají. A třeba se stane světlem na konci tunelu.


autor / Tereza Virtová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bez šéfů / Tereza Virtová > NP č.400 > Reportáž Fabrika Zanon vyrábí dlaždičky, známá je ale z jiného důvodu. Spolu s dalšími desítkami podniků se v Argentině hlásí k samosprávě pod heslem: Okupovat, vzdorovat, vyrábět!   číst dále Uprchlíci ve squatu / Tereza Virtová > NP č.467 > Pošli to dál „Dokonce i v době, kdy se Brazílie snaží překonat vlastní těžkosti, vítá s otevřenou náručí všechny uprchlíky, kteří zde chtějí žít a pracovat. Koneckonců, země, ve které žije více než 10 milionů občanů syrského a libanonského původu, nemůže konat jinak,“ napsala před měsícem brazilská prezidentka Dilma Rousseff v editorialu zpravodajského serveru Huffington Post.   číst dále Místo činu: Duchcov / L. Kratochvílová, Tereza Virtová > NP č.418 > Pošli to dál Tomáš Sedláček ve svém komentáři v Hospodářských novinách (23. 5.) tvrdí, že nacionalismus nemá s ekonomickou krizí moc co do činění (...) Škoda, že si pan ekonom nepočkal na smršť, kterou vyvolalo video z napadení v Duchcově.  číst dále Konec jedné vlny? / Tereza Virtová > NP č.470 > Pošli to dál Do argentinského růžového prezidentského paláce usedl v prosinci známý manažer Mauricio Macri. Proslavil se jako primátor Buenos Aires a šéf fotbalového klubu Boca Juniors a teď se mu podařilo utnout více než dekádu trvající vládu levicové Frente para la Victoria, jíž vtiskli tvář manželé Néstor a Cristina Kirchnerovi. Pravice bouchá šampaňské a těší se na seškrtání sociálních programů, liberalizaci zahraničního obchodu a utužení vztahu s USA. číst dále Zkoumat lidský terén / Tereza Virtová > NP č.462 > Pošli to dál Že má mít věda také praktické dopady a užitek v reálném světě a neměla by se schovávat se svými teoretickými disputacemi ve věži ze slonoviny, slýcháme dnes a denně. Vědci, humanitní nevyjímaje, mají aplikovat, inovovat, přispívat k růstu HDP. Jak to ale dopadá, když je začne hromadně rekrutovat armáda? číst dále Zlaté časy js ou pryč / Tereza Virtová > NP č.457 > Téma čísla Moni žije na věhlasném berlínském squatu Köpi. Bavily jsme se o pankáčích z východu, podpoře imigrantů i jak to vypadá, když se squat utrhne ze řetězu. číst dále Barvičkami proti zločinu / Tereza Virtová > NP č.464 > Pošli to dál Palmitas je chudá čtvrť na okraji mexického města Pachuca. Teď se proslavila tím, že se zde vláda rozhodla bojovat s kriminalitou. Uměním. číst dále Nevrátit se domů s prázdnou / Tereza Virtová > NP č.438 > Dějiny přítomnosti Vysloužili si potlesk za dokumentární komedii o lžích a somálských pirátech. Co dokumentaristé prozradili sami o sobě a o nás? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv