NP č.458 > Pošli to dálLimity krátkozrakostiApolena Rychlíková

Je až s podivem, jak často se ze zdevastované a poznamenané severočeské krajiny vynořuje duch dalšího prolamování těžebních limitů. Horní Jiřetín a Černice jsou vesnice stejně tak věčně na stráži, jako věčně v ohrožení a svou existencí na pokraji zániku nám ukazují, že pokud jde o těžbu uhlí, nemá politika příliš mnoho odstínů.

Severní Čechy padaly na oltář průmyslu celé 20. století, v devadesátých letech však byly konečně přijaty takové zákony, aby k dalšímu zakusování rypadel do krajiny i lidských obydlí už nedocházelo. Jak je u nás ale zvykem i v jiných oblastech, kdykoliv je možné podpořit podnikatelské zájmy na úkor zájmů lidí, překračují se jakékoliv limity s lehkostí. Majitelé Severočeské energetické Tykač a Dienstl si na ministrovi Mládkovi vydobyli precedens debat o prolomení údajně i ve jménu vytvoření nových pracovních míst v regionu ( jedná se o několik stovek pracovních pozic). A to navzdory tomu, že všechny studie ukazují, že uhlí nad limity není potřeba, že místa by to byla pouze na velmi krátký čas a že by – pochopitelně – došlo k odlivu původních obyvatel z kraje. Průmyslová řešení tohoto charakteru se zdála jednu dobu překonaná i u nás. Splynutím duší uhlobaronské lobby a Mládka se však znovu dostáváme do spirály populismu, neefektivnosti a neochoty nahlídnout dál, než jsou finanční zájmy úzké skupiny. A to i přes jasně dané skutečnosti, jako je vliv těžby uhlí na ovzduší nebo postupování globálního oteplování.

Prolomit své limity by měli především všichni, kteří si zatím neuvědomují, že jsou to právě systémové změny ve znamení rozvoje alternativních energetik ruku v ruce s přísným daněním těžařů, která můžou dlouhodobě zlepšovat nejen ekologii, ale především a právě sociální úroveň krajů i republiky.


autor / Apolena Rychlíková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mateřství není bezmoc / Apolena Rychlíková > NP č.453 > Téma čísla Zápisky z nejvyššího stádia seberealizace. číst dále Jejich venkov / Apolena Rychlíková > NP č.455 > Reportáž Jak se žije lidem bez domova na vesnicích a malých městech? A s jakými nástrahami se potkáte, když vás to začne zajímat? číst dále Po stopách myšiček a kočiček / Apolena Rychlíková > NP č.439 > Referát „Máme plno, zkuste příští rok," slýchají stále častěji zoufalí rodiče, kteří se snaží svého potomka udat v mateřské škole. Vládní škrty spolu s baby boomem vzaly školky v posledních letech útokem a místa nejsou. Změní to dětské skupiny? číst dále Tonoucí se hnědé chytá / Apolena Rychlíková > NP č.451 > Pošli to dál Kdysi nejsilnější pravicová strana u nás, ODS, vyrazila v posledních týdnech do lítého boje o nejfašističtější dvě procenta voličů. Její čelní představitelé se ve svých mediálních výstupech odvážně zařadili vedle Úsvitu přímé demokracie a snaží se, seč můžou, těžit z islamofobních nálad hýbajících českou společností. číst dále Represe místo diskuze / Apolena Rychlíková > NP č.450 > Pošli to dál Do Poslanecké sněmovny doputovala v těchto dnech bez většího mediálního zájmu novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Projednávaný návrh obsahuje i radikální změny v postoji státu k povinnému očkování. číst dále Kořeny nenávistI / Apolena Rychlíková > NP č.459 > Pošli to dál Nebývalou odvahu nebýt dnešní projevila v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce Helena Langšádlová, když na adresu uprchlických kvót prohlásila: „Nemůžeme přijmout ten systém kvót, ale máme být i odvážní a říci, že když přijmeme uprchlíky, tak že chceme přijmout křesťany, kde je větší šance, že se budou integrovat do naší společnosti.“ Výrok, který prošuměl médii bez menšího pozdvižení, přesně ukazuje, jak dalece jsme dnes schopni zajít v touze ubránit naši civilizovanou Evropu před nájezdy novodobých barbarů, tedy muslimů. Ostrakizovat kohokoliv na základě jeho náboženského vyznání by měla být minimálně od druhé světové války, jejíž konec si v dnešních dnech pompézně připomínáme, naprosto překonaná, nemyslitelná věc. Přesto však je možné – soudě podle výroku paní Langšádlové – otevřeně dělit lidi skrz jejich vyznání a ještě se tvářit, že je to jediná správná cesta jak předejít zničení všeho evropského. číst dále My s vámi, vy s námi. Kdo s nimi? / Apolena Rychlíková > NP č.443 > Pošli to dál číst dále Plnou parou na pracák! / Apolena Rychlíková > NP č.469 > Pošli to dál Poslední výzkum týkající se integrace matek po skončení rodičovské dovolené zpátky „do systému“ ukázal, že to u nás není s návratem na trh práce vůbec ideální. Po skončení tří až čtyřleté rodičovské dovolené se mezi neza- městnané zařadí bez ohledu na vzdělání až sedmdesát procent žen. Pro spoustu z nich tak často od přebalování vede přímá cesta do chudoby. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv