NP č.458 > Pošli to dálLimity krátkozrakostiApolena Rychlíková

Je až s podivem, jak často se ze zdevastované a poznamenané severočeské krajiny vynořuje duch dalšího prolamování těžebních limitů. Horní Jiřetín a Černice jsou vesnice stejně tak věčně na stráži, jako věčně v ohrožení a svou existencí na pokraji zániku nám ukazují, že pokud jde o těžbu uhlí, nemá politika příliš mnoho odstínů.

Severní Čechy padaly na oltář průmyslu celé 20. století, v devadesátých letech však byly konečně přijaty takové zákony, aby k dalšímu zakusování rypadel do krajiny i lidských obydlí už nedocházelo. Jak je u nás ale zvykem i v jiných oblastech, kdykoliv je možné podpořit podnikatelské zájmy na úkor zájmů lidí, překračují se jakékoliv limity s lehkostí. Majitelé Severočeské energetické Tykač a Dienstl si na ministrovi Mládkovi vydobyli precedens debat o prolomení údajně i ve jménu vytvoření nových pracovních míst v regionu ( jedná se o několik stovek pracovních pozic). A to navzdory tomu, že všechny studie ukazují, že uhlí nad limity není potřeba, že místa by to byla pouze na velmi krátký čas a že by – pochopitelně – došlo k odlivu původních obyvatel z kraje. Průmyslová řešení tohoto charakteru se zdála jednu dobu překonaná i u nás. Splynutím duší uhlobaronské lobby a Mládka se však znovu dostáváme do spirály populismu, neefektivnosti a neochoty nahlídnout dál, než jsou finanční zájmy úzké skupiny. A to i přes jasně dané skutečnosti, jako je vliv těžby uhlí na ovzduší nebo postupování globálního oteplování.

Prolomit své limity by měli především všichni, kteří si zatím neuvědomují, že jsou to právě systémové změny ve znamení rozvoje alternativních energetik ruku v ruce s přísným daněním těžařů, která můžou dlouhodobě zlepšovat nejen ekologii, ale především a právě sociální úroveň krajů i republiky.


autor / Apolena Rychlíková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Plnou parou na pracák! / Apolena Rychlíková > NP č.469 > Pošli to dál Poslední výzkum týkající se integrace matek po skončení rodičovské dovolené zpátky „do systému“ ukázal, že to u nás není s návratem na trh práce vůbec ideální. Po skončení tří až čtyřleté rodičovské dovolené se mezi neza- městnané zařadí bez ohledu na vzdělání až sedmdesát procent žen. Pro spoustu z nich tak často od přebalování vede přímá cesta do chudoby. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Peklie, peklíčko / Jan Stern > NP č.458 > Fejeton Já jako fejetonista nejsem k ničemu zavázán. Na rozdíl od svých kolegů nejsem povinen zaznamenávat podstatné rysy epochy. Když chci, můžu psát klidně o beďarech. A můj pravidelný čtenář ví, že chci nezřídka. Leč občas se v epoše utrhne cosi tak podstatného, občas mineme tak epochální civilizační milník, že mi to nedá a začnu se hnípat v něm, namísto v pupíncích. A dnes je právě ta chvíle. Nemohu totiž nezaznamenat, že do našeho světa sestoupilo takřečené selfie, neboli selfíčko. číst dále Otázky nad „otcem vlasti“ / Andrea Novotná > NP č.458 > Pošli to dál Kulaté výročí narození Karla IV. je sice až za rok, jedná se ale o událost natolik významnou, že se její oslavy připravují s dvouletým předstihem. Politici, arcibiskup, rektor, ředitelé veřejnoprávních médií – zkrátka honorace na nejvyšší úrovni sedí už rok v „Národní komisi“, která má oslavy koordinovat. Aby také ne – bude se přece slavit „otec vlasti“ a „největší Čech“, kterým se středověký panovník stal před časem v televizní anketě poté, co byly jako neplatné vyřazeny hlasy pro Járu da Cimrmana. číst dále Ze života hmyzu / Tomáš Havlín > NP č.458 > Téma čísla Jak rychle létá včela? Byla vždycky vegetariánkou? A co říká její DNA? číst dále A Bůh stvořil ženu / Martin Šrajer > NP č.458 > Kultura | Film Může být inteligence sama o sobě natolik svůdná, že nesejde na její tělesné schránce? To je jedna z otázek, před které nás staví komorní sci-fi Ex Machina. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv
//