NP č.356 > Pošli to dálZločin a trestVěra Černá

Psal se rok 1997 a stejně jako na jiné střední školy, přišel i k nám pověřený policista, aby odvyprávěl přednášku o nebezpečí spojeném s užíváním drog. Krom jiného jsem se tenkrát dozvěděla, že extáze se hází holkám do pití, když se nedívají. Ty se pak po mnohahodinovém „oknu“ budí zneužité ve sklepích…

 

Jak odlišná je realita užívání extáze, jsem se dozvěděla jen o málo později na vlastní kůži. O co směšnější tenkrát byla policistova přednáška, o to bezpečnější mi drogy připadaly. Krom informací od policisty jsem věděla jen to, co mi řekli ti, kteří mi extázi dali. Naštěstí jsem při svém experimentování nikdy nenarazila na špatnou tabletu nebo zážitek. Na rozdíl od některých jiných, kteří její rizika podcenili. Bouřlivým vývojem v posledním desetiletí naštěstí neprošla jen drogová scéna. I na „scéně“ institucí, jež se drogami zabývají, se hodně změnilo a černobílé informace postupně nahradil střízlivý přístup. Jeho nedílnou součástí se od poloviny roku 2001 stala možnost, nechat si u proškolených pracovníků neziskovek „podezřelou“ (tedy vlastně jakoukoliv) tabletu extáze otestovat. Za několik let bylo takto na hudebních festivalech, parties a koncertech otestováno stovky tablet. Ne nadarmo. Třeba loni v létě testování odhalilo, že 90 % tablet neobsahuje MDMA a jedná se tudíž o tablety s neznámými a pro své uživatele rizikovými účinky. Celý projekt by tak mohl být ukázkovým příkladem toho, jak zdravý rozum zvítězil nad slepou represí. Kdyby ovšem letos v červnu nevydala Národní protidrogová centrála (NPC) tiskové prohlášení, podle kterého testování extází podporuje „zahálčivý způsob života“ a především – je nelegální. Neziskovkám, které ho provádějí, pak NPC slibuje problémy a postihy. Ačkoliv bylo prohlášení záhy podrobeno ostré kritice odborníků, ministerstvo vnitra a NPC neustoupily ani o píď. Nepomohlo vyjádření Rady vlády pro koordinaci drogové politiky, která označuje testování za regulérní metodu drogové prevence ani připomenutí verdiktu Nejvyššího státního zastupitelství z roku 2003, které testování, pokud je metodou prevence, označilo za legální. Nepomohla ani zkušenost mnoha jiných evropských zemí, které testují už několik let. Zdá se tedy, že napříště se uživatelé extáze budou zase spoléhat na černobílé informace. Snad budou mít štěstí a tabletám, které by jim mohly ublížit, se vyhnou. Předpokládat, že omezení prevence sníží poptávku po drogách snad už dnes nemůže nikdo.

 


autor / Věra Černá VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Nová divočina / Michaela Zemková > NP č.356 > Téma čísla Není tou, jejíž volání pociťovali London či Seton a jiní zakladatelé Woodcraftu, ani Mácha v podvečer prvního máje. Není to bouřící vodopád, hluboký hvozd ani plavmo skákající laň v patách s jelenem osmnácterákem. Naopak, "nová" divočina je často cosi, co by většina lidí na první pohled ani neklasifikovala jako "přírodu".   číst dále Slunce, seno a antidepresiva / Jan Stern > NP č.356 > Fejeton Možná vás to překvapí, ale na tomto místě měl být původně zcela jiný fejeton. S názvem „Jak si Trautenberg založil stranu a málem vyhrál volby“. Byl však redakcí odmítnut jako neaktuální a málo laskavý, načež jsem byl upozorněn, že by tento fejeton měl být „vyletněný“, „prázdninový“, „dovolenkový“, „sluníčkový“ a „optimistický“. Tak začala největší akce v dějinách fejetonování.   číst dále A bude líp? / Tomáš Havlín > NP č.356 > Pošli to dál Trojkoaliční vyjednavači usoudili, že je třeba bojovat proti přestupkovým recidivistům. Do budoucna se rozhodli aplikovat systém „Tři a dost“, který by spáchání třetího identického přestupku za sebou automaticky překvalifikoval na trestný čin. A ten by mohl být souzen například ve zrychleném procesu.   číst dále Za školným bez lyží / Jaroslav Fiala > NP č.356 > Pošli to dál Zástupci nové koalice mají v jedné věci jasno: je třeba zavést školné na vysokých školách. Spory se vedou pouze o to, jak. Student se má ocitnout v pozici zákazníka, takže argument zastánců je zřejmý: co je zadarmo, toho si lidé neváží.   číst dále