NP č.339 > Pošli to dálPolicie? Kliďte se do bezpečíZuzana Brodilová

Jen pár týdnů poté, co policie při dobývání squattu na Albertově zadržela novináře MF dnes Pavla Eichlera, který zde připravoval reportáž, se s výkonem její moci dostal do konfliktu další novinář.

 

Zatímco Eichlerovi policisté „pouze“ vulgárně vyhrožovali, když se dožadoval telefonického kontaktu s rodinou, na který má ze zákona nárok („Telefon chceš? Do držky dostaneš!“), fotograf Lidových novin Viktor Chlad dopadl o poznání hůř.

Policista, kterého při čekání na zásah proti polským fanouškům na Letné rozzlobilo, že ho Chlad vyfotil, na něj vzápětí najel dodávkou a zlomil mu přitom nohu. Jeho kolega pak do něj se slovy „uhni, ty hovado“ ještě strčil. Fotograf si navíc stěžoval, že mu nikdo z mnoha kolem se pohybujících policistů v tu chvíli nepomohl – všichni dělali jakoby se nic nestalo. Celý scéna se přitom odehrál v jedné z klidných bočních ulic, kde policejní auta pouze parkovala.

Nic z toho už asi českou, vůči často mnohem horšímu chování policie otrlou, veřejnost nezarazí. Nepřekvapí už asi bohužel ani to, že poté, co policista fotografa seřval a perlustroval, absurdně hájil své počínání tím, že dotyčný muž nebyl jako novinář oficiálně a viditelně označen a že si myslel, že „je to nějaký jouda“ („joudu“ tedy dle této logiky na rozdíl od novináře mrzačit lze).

O pomyslnou třešničku na dortu celého incidentu se nakonec postarala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Ta celou událost pro Lidové noviny komentovala s tím, že v momentě, kdy jsou „konkrétní opatření, tak jako zde, vyhodnocena jako vysoce riziková, je veřejnost informována a je věcí každého občana, jak přistoupí k ochraně vlastního života a zdraví“. Nepřímo tak formulovala to, čemu se oba nejvýznamnější české listy začaly výrazněji věnovat až ve chvíli, kdy došlo na „jejich“ lidi a i pak bohužel především v souvislosti s nimi – totiž, že v místě, kde zasahuje česká policie není pro občany zdaleka bezpečno (bez ohledu na to, zda se proti něčemu provinili). Potvrdila tak zkušenost, kterou před oběma novináři učinili mnozí jiní.

Výrok policejní mluvčí nevěští nic dobrého ani pro budoucnost. Třeba pro fotbalové fanoušky – ti by měli být na pozoru nejen před agresivními rowdies, ale i před těmi, kdo je mají chránit. A co teprve ti, kteří svůj aktivismus spojují s demonstracemi a veřejnými shromážděními? Je opravdu třeba počítat s tím, že účastníci demonstrace už jenom tím, že na akci asistuje policie (jako byla třeba ta proti pochodu neonacistů židovským městem) automaticky riskují zdraví či dokonce život?

 


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále My jsme tady / Ondřej Slačálek, Zuzana Brodilová > NP č.436 > Rozhovor Petr Uhl nikdy nepatřil k miláčkům davu, svými postoji se naopak často řadil na okraj. V minulém režimu ho stály devět let vězení, dnes je ironizován jako zpozdilý levičák. Jak se dívá na disidentská léta a polistopadové problémy? číst dále Příběh je základ / Zuzana Brodilová, Ondřej Slačálek > NP č.381 > Rozhovor S Alenou Wagnerovou jsme se setkali v pražské kavárně Slavia, z jejího prostoru trochu nesví. Mluvili jsme o emigraci, zkušenosti s osvojením dětí i umění rozhovoru.   číst dále Suchá plavba / Zuzana Brodilová > NP č.380 > Téma čísla Jaká je plavba na lodi, kde není ani kapka alkoholu a kde moře funguje jako lék?   číst dále Tohle je... / Zuzana Brodilová > NP č.417 > Pošli to dál Když se na portálu vítkovského tunelu v pražském Karlíně nedávno objevil obraz zelené lahve s vykulenýma očima a nápisem „Tohle je...", reakce na sebe nenechaly čekat. číst dále Vzít do ruky sprej... / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Graffiti patřilo k vedlejším produktům revoluce. Stylizované nápisy na zdech přiblížily Prahu západu dříve než nové supermarkety a silnice. Policie zpočátku příliš často zasahovat neuměla nebo nechtěla. Příslovečné betonové džungle sídlišť tak vytvořily ideální prostor pro vznik místních „crew“. Všeho do času?   číst dále Pěkný Žižkov - klidně bez vás / Tomáš Malík, Zuzana Brodilová > NP č.335 > Téma čísla Podoba českých měst se díky záměrům investorů v posledních letech mění. Jejich aktivitu mohou usměrnit především radnice. Příklad Žižkova, jedné z nejsvéráznějších čtvrtí v Česku, bohužel dokazuje, že námluvy radních s developery nejsou výjimkou.   číst dále
celý archiv